Załoga Titana nie żyje. Odnaleziono szczątki łodzi podwodnej

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl, PAP, CNN

Odnaleziono szczątki Titana, łodzi podwodnej, która zaginęła w niedzielę w głębinach Atlantyku. - Mieliśmy do czynienia z katastrofalną implozją - przekazała w czasie konferencji prasowej amerykańska straż przybrzeżna. Wszyscy, którzy znajdowali się na pokładzie, zginęli. W tvn24.pl relacjonowaliśmy akcję poszukiwawczą i odnalezienie szczątków Titana.

W czwartek wieczorem (po południu czasu lokalnego) amerykańska straż przybrzeżna poinformowała na konferencji prasowej o odnalezieniu szczątków łodzi podwodnej Titan. Cała załoga zginęła. Byli to: Stockton Rush, założyciel i prezes OceanGate, francuski nurek Paul-Henry Nargeolet, Shahzada Dawood i jego 19-letni syn Suleman, członkowie jednej z najbogatszych rodzin w Pakistanie oraz brytyjski miliarder Hamish Harding.

Odnaleziono pięć elementów, które wskazują na "uszkodzenie kadłuba ciśnieniowego". - Szczątki dowodzą, że mieliśmy do czynienia z katastrofalną implozją tej łodzi - przekazał dowódca 1. dystryktu amerykańskiej straży przybrzeżnej kontradmirał John Mauger.

O zdarzeniu zostały poinformowane rodziny pasażerów. - Mogę tylko wyobrazić sobie, jak trudne były to dla nich dni. Chcę przekazać im najgłębsze wyrazy współczucia - powiedział Mauger.

Przekazał też, że nie może zapewnić, że amerykańska straż przybrzeżna będzie w stanie wydobyć ciała załogi, ponieważ przy dnie "środowisko jest niezmiernie trudne". Zapewnił jednak: - Będziemy nadal pracować, prowadzić działania poszukiwawcze na dnie oceanu.

Szczątki Titana znaleziono w odległości 1600 stóp (czyli niespełna 500 metrów) od Titanica. Było to na obszarze, gdzie dno jest płaskie i nie ma szczątków transatlantyku.

Pytany, czy do implozji doszło w momencie, kiedy łódź straciła łączność, przekazał, że "nie widać dowodów na to, by doszło do niej już w trakcie poszukiwań" oraz że implozję zarejestrowałby sprzęt, którego używano w czasie akcji poszukiwawczej.

Eksperci ze straży stwierdzili ponadto, że mało prawdopodobne jest, by do implozji łodzi doszło w wyniku zderzenia z wrakiem Titanica.

Tak relacjonowaliśmy poszukiwania i odnalezienie szczątków Titana:

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 21:39

  To oni zginęli na pokładzie Titana:

  Hamish Harding - pochodzący z Wielkiej Brytanii 58-letni biznesmen i miliarder jest właścicielem handlującego samolotami przedsiębiorstwa Action Aviation. BBC informuje, że Harding to "znany odkrywca, który był w kosmosie i ma na swoim koncie trzy rekordy Guinnessa". Jeden z tych rekordów to najdłuższy czas przebywania na pełnej głębokości oceanu - wyjaśnia "Forbes".

  Shahzada Dawood i jego syn Suleman, pochodzący z jednej z najbogatszych pakistańskich rodzin. Dawood jest wiceprezesem Engro Corporation z pakistańskiego Karaczi, giganta z branży nawozowej, zajmującego się też m.in. produkcją pojazdów czy technologiami cyfrowymi. Współpracuje z rodzinną Fundacją Dawood. Według strony internetowej Światowego Forum Ekonomicznego zasiadał w zarządach wielu firm różnych branż.

  Współzałożyciel i prezes OceanGate Stockton Rush. Na stronie firmy widnieje informacja, że Rush został najmłodszym pilotem odrzutowych samolotów transportowych na świecie, kiedy to w 1981 roku, w wieku 19 lat, uzyskał stopień kapitana samolotów DC-8. Podczas wakacji w college'u służył jako pierwszy oficer w tych maszynach. W 1984 Rush dołączył do McDonnell Douglas Corporation jako inżynier testów w programie F-15 i spędził dwa lata w Bazie Sił Powietrznych Edwards. Przez ostatnie 20 lat zajmował się biznesem związanym m.in. z technologiami podmorskimi i lotniczymi, ale też np. został członkiem rady Muzeum Lotnictwa w Seattle.

  Francuski nurek Paul-Henri Nargeolet - 77-latek, będący jednym z największych światowych ekspertów z zakresu katastrofy Titanica. Spędził we francuskiej marynarce wojennej 25 lat. Po przejściu na emeryturę prowadził pierwszą ekspedycję do wraku Titanica w 1987 roku.

  To oni zginęli na pokładzie Titana

 • 21:21

  - Pole ze szczątkami jest spójne z katastrofalną implozją tej łodzi, w tej chwili prowadzimy dalej działania poszukiwawcze – powiedział Mauger.

  Mówiąc o implozji, przekazał, że "nie widzieliśmy dowodów, że tego typu zdarzenie zdarzyło się podczas naszych poszukiwań".

 • 21:18

  Szczątki Titana znaleziono – jak przekazano – w odległości 1600 stóp (czyli niespełna 500 metrów) od Titanica.

  Było to na obszarze, gdzie dno jest płaskie i nie ma tam szczątków Titanica.

 • 21:14

  Mauger powiedział, że nie może potwierdzić, czy amerykańska straż przybrzeżna będzie w stanie wydobyć ciała.

 • 21:12

  Nadal prowadzone są działania poszukiwawcze. Jeden z przemawiających zapewniał też, że służby zrobią wszystko, by określić, co się stało.

 • 21:10

  Znaleźliśmy pięć dużych różnych fragmentów, szczątków – poinformowano.

 • 21:09

  Jak przekazano na konferencji, "szczątki dowodzą, że mieliśmy do czynienia z katastrofalną implozją tej łodzi".

  Straż Przybrzeżna: szczątki dowodzą, że mieliśmy do czynienia z katastrofalną implozją tej łodzi

 • 21:03

  Dowódca 1. Dystryktu Straży Wybrzeża USA (USCG) kontradmirał John Mauger potwierdził odnalezienie części z Titana.

  O zdarzeniu poinformowano bliskich. - Chcę przekazać najgłębsze wyrazy współczucia rodzinom – powiedział przemawiający na konferencji.

  Odkryto szczątki Titana. Straż przybrzeżna: wyrazy współczucia dla rodzin

 • 21:02

  Dowódca 1. dystryktu amerykańskiej Straży Wybrzeża kontradmirał John Mauger potwierdził, że odnalezione szczątki pochodzą z Titana.

  Dodatkowo, przekazał, znaleziono później kolejne szczątki. W konsultacji z ekspertami szczątki te powiązano ze zdarzeniem w – jak mówił – "komorze ciśnieniowej".

 • 21:01

  Przenosimy się na konferencję prasową amerykańskiej straży przybrzeżnej.

 • 21:00

  CNN: Amerykańska straż przybrzeżna podkreśla, że nadal trwają poszukiwania członków załogi.

 • 20:50

  "Uważamy teraz, że nasz dyrektor generalny Stockton Rush, Shahzada Dawood i jego syn Suleman Dawood, Hamish Harding i Paul-Henri Nargeolet, niestety zginęli" – głosi oświadczenie firmy OceanGate.

 • 20:40

  Dale Mole, były lekarz Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, powiedział BBC, że gdyby łódź faktycznie implodowała, to śmierć pasażerów byłaby natychmiastowa.

 • 20:31

  Podobnego zdania jest, według Sky News, admirał sir James Burnell-Nugent, były dowódca Royal Navy, który powiedział, że "charakter informacji sugeruje, że te szczątki są w jakiś sposób powiązane z Titanem".

  - Oczywiście wokół Titanica znajduje się duże pole szczątków i różne rzeczy, które widzieliśmy wydobyte z Titanica, pochodzą z tego pola. Obejmuje ono kilka hektarów - mówił Burnell-Nugent.

  - Myślę jednak, że gdyby to były szczątki Titanica, straż przybrzeżna zrobiłaby rozróżnienie w swojej informacji. Tak naprawdę jest to prawdopodobnie ponura wiadomość, która sugeruje, że Titan mógł implodować pod ogromnym ciśnieniem wody morskiej, gdy poruszał się w głąb oceanu – powiedział admirał.

 • 20:30

  Według portalu Sky News David Mearns przekazał, że prawdopodobnie znaleziono dwie kluczowe części poszukiwanej łodzi podwodnej, ale kadłub nie został jeszcze znaleziony.

  - Pole szczątków oznacza rozpad łodzi podwodnej (...). To naprawdę wskazuje na najgorszy scenariusz, który jest katastrofalną awarią i ogólnie jest to implozja - mówił Mearns. Dodał, że jedynym pocieszeniem w takich sytuacjach są "wydarzenia natychmiastowe, dosłownie w milisekundach". - Wtedy mężczyźni nie wiedzieliby, co się dzieje – powidział.

 • 19:42

  BBC poinformowało, że ekspert od nurkowania David Mearns przekazał, iż odnalezione szczątki obejmują dolną część i tylną osłonę łodzi.

  Informację tę Mearns otrzymał z kolei od prezesa Explorers Club, stowarzyszenia, którego członkami jest dwóch pasażerów Titana - brytyjski miliarder i podróżnik Hamish Harding i francuski nurek Paul-Henri Nargeolet.

  Mearns jest przyjacielem załogi Titana.

  Ekspert wypowiadał się też na temat szczątków w rozmowie ze Sky News.

  Łódź podwodna Titan

  Turystyczna łódź podwodna Titan

 • 19:28

  Guillermo Soehnlein, współzałożyciel firmy OceanGate, powiedział BBC, że mogła nastąpić "natychmiastowa implozja" łodzi.

  Udzielił wywiadu, gdy nadeszły wieści o pojawieniu się szczątków.

 • 19:15

  Jonathan Amos, reporter naukowy BBC, wskazał, że trudno jednoznacznie ocenić podaną przez straż informację. Zauważył, że amerykańska straż przybrzeżna nie publikowała wielu wpisów na Twitterze w ciągu ostatnich kilku dni, więc podana przez nią teraz informacja może być znacząca.

  Napisał, że wielu ekspertów mówiło, iż Titan mógł ulec implozji w wyniku możliwej awarii kadłuba. Taki scenariusz – według dziennikarza – mógłby wyjaśnić obecność szczątek.

  Ale – zaznaczył – może się również okazać, że znalezisko będzie niczym. Jak napisał, dno morskie wokół wraku Titanica jest bowiem zaśmiecone wszelkiego rodzaju szczątkami.

 • 18:13

  Amerykańska straż przybrzeżna przekazała w mediach społecznościowych, że "pole szczątków zostało odkryte w obszarze poszukiwań przez zdalnie sterowany pojazd podwodny w pobliżu Titanica". Jak dodano, eksperci "oceniają informacje".

  Służby zapowiedziały konferencję na godzinę 15 czasu lokalnego. W Polsce będzie to około godziny 21.

 • 16:43

  Wojskowy samolot transportowy C-17 brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych ma dostarczyć sprzęt, który ma pomóc w szukaniu Titana. Jak informuje BBC, maszyna jest już w drodze.

 • 16:24

  Mauger poinformował, że w czwartek do akcji włączono również zdalnie sterowany pojazd podwodny (ROV) Magellan należący do Explorers Club. To stowarzyszenie, którego członkami są dwaj pasażerowie Titana - brytyjski miliarder i podróżnik Hamish Harding i francuski nurek Paul-Henri Nargeolet. Klub podróżników już wcześniej domagał się pozwolenia na dołączenie Magellana do operacji.

 • 16:18

  Akcja poszukiwawczo-ratunkowa załogi łodzi podwodnej Titan będzie kontynuowana przez cały czwartek mimo obaw o skończenie się zapasów tlenu dla załogi - powiedział telewizji NBC dowódca 1. dystryktu amerykańskiej Straży Wybrzeża kontradmirał John Mauger. Dodał, że ważnym czynnikiem jest wola życia załogi.

  Mówił, że zespoły zaangażowane w akcję pracowały w nocy bardzo ciężko, a na miejsce sprowadzany jest zespół ratowników medycznych.

 • 15:53

  Trwa walka z czasem. Co eksperci, media i służby mówią o poszukiwania Titana? Relacja Jana Pachlowskiego

 • 15:40

  Downing Street potwierdziło, że brytyjski sprzęt i oficer z doświadczeniem na okrętach podwodnych Królewskiej Marynarki Wojennej pomogą w operacji poszukiwawczej Titana.

  Rzecznik rządu brytyjskiego powiedział, że komandor porucznik Richard Kantharia ma "znaczną wiedzę na temat działań wojennych na okrętach podwodnych i operacji nurkowych".

  Jak przekazano, decyzja jest następstwem prośby ze strony amerykańskiej straży przybrzeżnej.

 • 15:24

  Guillermo Soehnlein, współzałożyciel firmy OceanGate, wydał oświadczenie, które zacytował "Washington Post".

  "Jestem pewien, że (Rush) Stockton i reszta załogi już (parę) dni temu zdali sobie sprawę, że najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić, by zapewnić sobie ratunek, jest przedłużenie (czasu wykorzystania) tych zapasów (tlenu) poprzez relaksowanie się tak bardzo, jak to możliwe" – przekazał.

  "Mocno wierzę w to, że okno czasowe dla ich uratowania jest większe, niż uważa większość ludzi" - dodał.

  Biznesmen założył OceanGate wraz z Rushem w 2009 r. i odszedł z firmy w 2013 r., ale pozostaje udziałowcem.

 • 14:33

  Poszukiwania łodzi Titan. Żona uczestnika wyprawy jest praprawnuczką słynnej pary z Titanica

 • 14:24

  Amerykańska Straż Przybrzeżna poinformowała w czwartek na Twitterze, że kanadyjski statek Horizon Arctic rozmieścił zdalnie sterowanego robota (ROV), który "dotarł do dna i rozpoczął poszukiwania zaginionej łodzi podwodnej".

  Jest to pierwszy obiekt, który przeczesuje dno w poszukiwaniu zaginionej łodzi.

 • 14:02

  Trwają poszukiwania Titana

 • 13:46

  Kluczem do wydobycia Titana, który mógł zostać uwięziony nawet 3800 metrów pod powierzchnią oceanu są zdalnie sterowane pojazdy wyposażone w kamery, znane jako ROV. I chociaż niektóre z nich są w stanie manipulować przedmiotami, nie byłyby w stanie podnieść go na powierzchnię. Jedynym takim jest Flyaway Deep Ocean Salvage System (Fadoss). Jest to system zdolny podnosić z wody przedmioty ważące nawet 27 ton. Może być wykorzystywany do odzyskiwania "dużych, nieporęcznych i ciężkich zatopionych obiektów, takich jak samoloty lub małe statki" i w przeszłości działał na głębokości prawie 6000 metrów.

  Fadoss to ogromna wciągarka z liną, której jeden koniec jest przymocowany do ROV, który mocuje go do zagubionego statku. Statek Horizon Arctic, który jest w drodze na miejsce poszukiwań, prawdopodobnie ma na pokładzie system Fadoss.

 • 13:31

  Robot głębinowy Juliet na lotnisku na wyspie Jersey. Weźmie udział w poszukiwaniu Titana

 • 13:28

  W poszukiwaniach łodzi trzeba polegać na szczęściu - powiedział w czwartek oceanograf doktor Simon Boxall z uniwersytetu w Southampton, cytowany przez Sky News. - Nie wiemy, dokąd dotarła łódź i na jakiej może być głębokości. Dlatego obszar poszukiwań jest tak rozległy. Mamy tu również dwa najbardziej nieprzewidywalne prądy na świecie - zaznaczył.

  Dodał, że jeśli łódź podwodna jest nienaruszona, może pokonać "dziesiątki mil", zanim osiądzie na dnie morskim. - Przed ekipami poszukiwawczymi bardzo trudne zadanie - podkreślił.

 • 13:12

  Titan. Poszukiwania łodzi podwodnej. Marcin Jamkowski: w tym projekcie było za dużo dróg na skróty

 • 13:12

  Tlenu na pokładzie łodzi podwodnej Titan ma zabraknąć pomiędzy godziną 13.08 a 13.18 czasu polskiego - oceniają eksperci.

  Jednak tlenu może starczyć na dłużej, jeżeli przebywający na pokładzie łodzi będą gospodarować nim oszczędnie - wiele zależy tu bowiem od aktywności oraz indywidualnych cech człowieka.

 • 13:11

  Na obszar poszukiwań przybył w czwartek Victor 6000, robot podwodny obsługiwany przez francuski instytut badawczy Ifremer. Robot może oświetlać i fotografować w czasie rzeczywistym obszar odpowiadający kortowi tenisowemu. Będzie sterowany przez dwóch operatorów ze statku, który znajduje się na obszarze poszukiwań.

  Zespół obsługujący robota Victor 6000 jest doświadczony w tego typu operacjach - poinformowała BBC.

 • 13:10

  Turystyczna łódź podwodna Titan

 • 13:10

  BBC podaje, że z lotniska na brytyjskiej wyspie Jersey ma wyruszyć robot głębinowy. Zdalnie sterowana maszyna brytyjskiej firmy Magellan o nazwie Juliet skanowała niedawno wrak Titanica, tworząc trójwymiarowy widok całego zatopionego statku. Będzie w stanie zanurkować na wymaganą głębokość, a zespół ma szczegółową wiedzę na temat obszaru poszukiwań, ponieważ był tam niedawno.

  Robot Juliet był gotowy do wypłynięcia od początku tygodnia, ale nie miał wymaganych pozwoleń. Po wyruszeniu dotrze na miejsce w około 48 godzin.

  Amerykańska Straż Wybrzeża poinformowała, że w środę w poszukiwanie Titana zaangażowanych było pięć statków, a w czwartek ma być ich już 10. Wśród jednostek, które dołączą w czwartek ma być kanadyjski okręt wojenny Glace Bay, wyposażony w zespół medyczny i mobilną hiperbaryczną komorę dekompresyjną.

  Agencja Reuters podała w czwartek, że również Francja wysłała robota przeznaczonego do poszukiwania zaginionej łodzi podwodnej.

 • 13:10

  Titanic. Poszukiwania Titana. Aktor Alan Estrada opowiedział o swojej podróży łodzią podwodną do wraku

 • 13:09

  Na środowej konferencji prasowej kapitan Jamie Frederick z amerykańskiej Straży Wybrzeża (USGC) poinformował, że poszukiwania na obszarze, z którego dobiegały odgłosy nie przyniosły dotąd rezultatów, ale wciąż trwają. Oceanograf Carl Hartsfield opisał odgłosy jako "walenie", jednak analiza dźwięków nie przyniosła definitywnych wniosków, które pozwoliłyby określić ich źródło.

  Frederick przekazał, że w poszukiwaniach biorą udział m.in. kanadyjskie samoloty P-8 i P-3, kanadyjskie statki i zdalnie sterowane pojazdy podwodne. Obszar poszukiwań obejmuje 26 tysięcy km kwadratowych na powierzchni i głębokość 4 km pod powierzchnią oceanu.

  Trwa walka z czasem, ponieważ deklarowany przez właściciela łodzi zapas powietrza w jej wnętrzu kończy się. - Kiedy prowadzisz akcje poszukiwawczo-ratunkową, zawsze masz nadzieję – powiedział kapitan Frederick.

 • 13:03

  W tvn24.pl relacjonujemy akcję poszukiwania łodzi podwodnej Titan, która zaginęła w głębinach Atlantyku.

Zaginięcie Titana

Łódź firmy OceanGate z pięcioma osobami na pokładzie wyruszyła w niedzielę z St. John's, by zobaczyć wrak Titanica znajdujący się niemal 600 km od wybrzeża Kanady. Po niecałych dwóch godzinach od zanurzenia urwał się z nią kontakt i łódź nie wynurzyła się o planowanej porze.

CZYTAJ TEŻ: Dryfują na powierzchni, zamarzają w ciemności czy utknęli na dnie? Jest kilka scenariuszy

Zaginęła łódź podwodna do obserwacji wraku TitanicaPAP

Łódź podwodna Titan - czym jest?

Firma OceanGate Expeditions, właściciel Titana, twierdzi, że jednostka została zaprojektowana tak, by z powodzeniem zanurzyć się z pięcioma osobami na pokładzie na głębokość 4000 metrów. Wrak Titanica, który obserwować mieli członkowie wyprawy, spoczywa na głębokości około 3800 metrów pod powierzchnią wody.

Łódź podwodna "Titan"OceanGate Inc.

Titan był łodzią podwodną o wielkości furgonetki, ważąca 9,5 tony, poruszająca się przy pomocy pędników elektrycznych. OceanGate informował, że jednostka wyposażona była w lampy LED o dużej mocy, sonar oraz wysokiej jakości sprzęt do fotografowania.

Właściciel łodzi deklarował też, że jednostka wyposażona była w system, który pozwalał na utrzymywanie przy życiu pięciu osób przez 96 godzin.

Łódź podwodna "Titan"

Według Davida Pogue'a, dziennikarza CBS News, który podróżował Titanem w zeszłym roku, łódź wykonano z włókna węglowego o grubości 13 centymetrów, a jej końce zabezpieczały tytanowe kopuły. Reporter przed ekspedycją musiał podpisać dokumenty o zrzeczeniu się roszczeń i uznaniu ryzyka obrażeń oraz śmierci. W dokumentach tych jednostkę określono jako "eksperymentalną".  

W odróżnieniu od okrętów podwodnych, które mogą wyruszyć w morze bezpośrednio z portów, Titan zanurzał się w wodzie przy pomocy platformy obsługiwanej przez jednostkę nawodną.

Autorka/Autor:ft, akr/kg, kab, adso

Źródło: Reuters, BBC, tvn24.pl, PAP, CNN

Źródło zdjęcia głównego: OceanGate Inc.