Kolejny kraj zakazuje TikToka. "Zakłóca społeczną harmonię"

Źródło:
BBC, Guardian, CNN
Stolica Nepalu, Katmandu
Stolica Nepalu, KatmanduReuters Archive
wideo 2/3
Stolica Nepalu, KatmanduReuters Archive

Władze Nepalu postanowiły zakazać TikToka, argumentując tę decyzję zakłócaniem przez aplikację "harmonii społecznej" i relacji z bliskimi. To kolejny przypadek, gdy kraj wprowadza regulacje związane z popularną platformą społecznościową.

W poniedziałek minister komunikacji i informatyzacji Nepalu Rekha Sharma przekazała, że jej kraj zamierza całkowicie zakazać korzystania z TikToka. - Decyzja o zakazie zapadła dziś, a stosowne służby zajmują się obecnie kwestiami technicznymi - powiedziała. Decyzję rządu uzasadniała tym, że treści udostępniane w tej popularnej aplikacji "zakłócają społeczną harmonię i struktury rodzinne oraz relacje społeczne".

ZOBACZ TEŻ: Polacy korzystają ze sztucznej inteligencji, ale boją się jej

Nepal zakazuje TikToka

Za wprowadzeniem zakazu we wtorek opowiedział się także premier Pushpa Kamal Dahal. - Po długiej dyskusji na temat tego, jak kontrolować tendencję szerzenia się braku harmonii, nieporządku i chaosu w społeczeństwie (...) osiągnięto konsensus między wszystkimi partiami politycznymi, w tym partią rządzącą i opozycją - stwierdził. Jednak nie wszyscy nepalscy politycy zgadzają się z takim stanowiskiem. Gagan Thapa, lider partii Kongres Nepalski wchodzącej w skład koalicji rządzącej, skrytykował zamiary rządu, stwierdzając, że wydają się "tłumieniem wolności słowa". "Wprowadzenie regulacji, by zniechęcać tych, którzy nadużywają mediów społecznościowych, jest konieczne, ale całkowite ich zakazanie jest błędem" - napisał na platformie X.

Według lokalnych mediów w ciągu ostatnich czterech lat w Nepalu zarejestrowano ponad 1,6 tys. przypadków cyberprzestępstw związanych z TikTokiem. Z raportu BBC z 2023 roku wynika, że aplikacja ta jest trzecią najczęściej używaną aplikacją w kraju.

Miliard użytkowników TikToka

TikTok ma około miliarda użytkowników miesięcznie na świecie i jest w czołówce najczęściej używanych platform społecznościowych. Z powodu zarzutów o łamanie prawa dotyczącego wykorzystywania danych oraz negatywnego wpływu na młodych ludzi wiele krajów zdecydowało się już na wprowadzenie restrykcji. Na przykład władze amerykańskiego stanu Montana jako pierwsze w USA postanowiły w maju tego roku zakazać używania tej aplikacji. Zakaz wprowadziły też Indie w 2020 roku, argumentując wówczas, że chińska aplikacja stanowi "zagrożenie dla suwerenności i integralności" państwa. Inne kraje, w tym USA, Australia, Wielka Brytania, Kanada czy Nowa Zelandia, ale także instytucje Unii Europejskiej, wprowadziły ograniczenia w używaniu TikToka na urządzeniach służbowych pracowników rządu i wielu instytucji.

ZOBACZ TEŻ: Tak wyglądają zarobki w największych firmach technologicznych

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: BBC, Guardian, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock