Tarcza w Rio, radary w Moskwie? Rosja namawia do ogromnego kontraktu

Aktualizacja:
Rosjanie są zainteresowani zakupem brazylijskich radarów dla swoich myśliwców treningowych Jak-130Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

Sankcje spowodowane inwazją na Ukrainie nie ułatwiają Rosji życia. Kreml próbuje więc swoich sił w Ameryce Południowej i przekonuje Brazylię do kupienia systemu obrony przeciwrakietowej. Ten ma pomóc w "scementowaniu współpracy wojskowej" obu krajów - analizuje taki krok Reuters. Agencja zwraca uwagę, że w zamian za zakup tarczy, Rosja może pozyskać w Rio de Janeiro systemy dla swoich myśliwców treningowych Jak-130.

Rosja ma nadzieję, że Brazylia podpisze w tym roku opiewający na miliard dolarów kontrakt na dostawę systemu tarczy antyrakietowej.

Tarcza w Rio, radary w Moskwie?

Tarcza - jak pisze agencja Reutera - "znacznie zwiększyłaby możliwości obronne Brazylii" i byłaby dowodem na to, że kraj poważnie traktuje przygotowania do igrzysk olimpijskich w Rio w 2016 roku, choć równocześnie każe zadawać pytania, po co największemu krajowi Ameryki Południowej nie będącemu w konflikcie granicznych z sąsiadami taka technologia.

Rosja, której gospodarka wg najnowszych prognoz skurczy się w 2015 roku o 3,7 proc., liczy na ciągły wzrost eksportu broni.

Wiceprezes Rosobronexportu Siergiej Goresławski dał temu wyraz w piątek - po raz pierwszy oficjalnie mówiąc, że jego firma bardzo liczy na brazylijski program. Zaznaczył też, że rosyjski sektor wojskowy może wykazać zainteresowanie brazylijskimi systemami budowanymi dla sił powietrznych przez konsorcjum Mectron. Goresławski uznał, że rosyjski przemysł zbrojeniowy mógłby je wykorzystać w tworzeniu swoich myśliwców treningowych Jak-130. Rosjanie byliby szczególnie zainteresowani radarami Scipio-01.

Reuters zauważa, że ta deklaracja to zachęta dla brazylijskiego rządu, który mógłby się pospieszyć z decyzją dotyczącą budowy tarczy rakietowej. - Brazylia jest dla nas jednym z krajów z największymi perspektywami - dodał wiceprezes Rosobronexportu.

"Współpraca technologiczna"

Obecność rosyjskiego przemysłu w Ameryce Południowej w ostatnich latach znacznie się zwiększyła. W Wenezueli zaczęła produkcję fabryka Łady, Moskwa próbuje dobić też targu z Argentyną, która mogłaby produkować ciężarówki Kamaz. Peru i Brazylia negocjują natomiast zakup helikopterów bojowych Mi-171.

Siergiej Goresławski powiedział w rozmowie z agencją Reutera, że Moskwa i Brasilia "podpisały porozumienie dotyczące współpracy technologicznej" w dziedzinie wojskowości, i pod koniec kwietnia może dojść do przełomu w kwestii umowy na dostarczenie tarczy antyrakietowej.

Autor: adso//tka / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Golowanow, Konflikty.pl