Iran pokazał zdjęcia uszkodzonego tankowca. "Co najmniej dwie rakiety"

Władze USA gotowe do uruchomienia rezerwy strategicznej ropy po ataku na saudyjską rafinerię
Władze USA gotowe do uruchomienia rezerwy strategicznej ropy po ataku na saudyjską rafinerię
Źródło: tvn24

Teheran pokazał zdjęcia tankowca, jak twierdzi, zaatakowanego u wybrzeża Arabii Saudyjskiej na Morzu Czerwonym. Na zdjęciach widać dziury w poszyciu jednostki. Według prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego są one wynikiem uderzenia "co najmniej dwóch rakiet".

ATAK NA IRAŃSKI TANKOWIEC. CZYTAJ WIĘCEJ >

Według irańskiego ministerstwa do spraw ropy, które poinformowało o zajściu, dwa pociski rakietowe trafiły w tankowiec Sabiti w piątek, gdy znajdował się on w odległości około 60 mil morskich (około 110 kilometrów) od saudyjskiego portu Dżudda. Na pierwszych pokazanych przez irańską państwową telewizję IRIB zdjęciach statku nie widać było żadnych uszkodzeń.

W poniedziałek Teheran udostępnił kolejne zdjęcia tankowca. Widać na nich między innymi dziury w poszyciu burty tankowca, a także członków załogi w grupowym zdjęciu na pokładzie.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani w poniedziałkowym przemówieniu w państwowej telewizji przekazał, że w tankowiec trafiły co najmniej dwie rakiety. Jego zdaniem ataku "niewątpliwie dokonał rząd [obcego kraju - red.]", a Teheran wyciągnie z tego konsekwencje - cytowała irańskiego przywódcę agencja Reutera.

Atak na irański tankowiec
Atak na irański tankowiec
Źródło: PAP/Reuters

Napięcie między Iranem a Arabią Saudyjską

Domniemany atak jest kolejnym incydentem z udziałem tankowców w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Perskiej i może zwiększyć napięcia między Iranem a Arabią Saudyjską.

Wcześniej, latem, amerykańskie władze oskarżały Iran o ataki na tankowce w rejonie cieśniny Ormuz, u wejścia do Zatoki Perskiej, czemu Teheran systematycznie zaprzeczał. USA i Arabia Saudyjska oskarżyły też Iran o wrześniowe ataki na dwie instalacje naftowe saudyjskiego koncernu Aramco na wschodzie Arabii Saudyjskiej. Teheran temu również zaprzeczał. Do ataków przyznał się wspierany przez Iran rebeliancki ruch Huti, walczący w Jemenie z siłami rządowymi; te z kolei wspiera koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej.

Sojusze na Bliskim Wschodzie
Sojusze na Bliskim Wschodzie
Źródło: PAP

Autor: ft\mtom / Źródło: PAP

Czytaj także: