Policja w Irlandii zatrzymała sześciu mężczyzn w związku z odkryciem materiałów wybuchowych i broni w pobliżu miejsca, gdzie w przyszłym tygodniu mają zawitać książę Karol z małżonką. Jak podał dziennik "Irish Daily Mirror", zatrzymani planowali zamach na następcę brytyjskiego tronu.
W związku z wizytą książęcej pary, irlandzka policja podjęła nadzwyczajne środki ostrożności i znalazła dowody na to, że był planowany zamach na księcia.
- To dwa zaimprowizowane urządzenia wybuchowe znalezione w samochodzie oraz krótka broń palna - poinformowało "Irish Daily Mirror" źródło zbliżone do śledztwa. Dodało ono, że dwóch mężczyzn w wieku 20-30 lat zostało zatrzymanych na miejscu.
Irlandzka policja przeprowadziła 20 przeszukań w związku ze sprawą. Kolejne cztery osoby zostały zatrzymane po tym, jak policja znalazła więcej bomb i broni w Louth, Wexford i Dublinie. Najmłodszy z zatrzymanych ma 21 lat, a najstarszy 61 lat.
Zatrzymani są przesłuchiwani przez policję, która zarzuca im planowanie zamachu terrorystycznego, członkostwo w nielegalnej organizacji i posiadanie materiałów wybuchowych.
Powrót Irlandzkiej Armii Republikańskiej?
Według źródeł zbliżonych do śledztwa, zatrzymani są powiązani z dwiema organizacjami, które uważają się za spadkobierców Irlandzkiej Armii Republikańskiej. To Irlandzka Armia Republikańska Kontynuacja (ang. Continuity IRA) i Prawdziwa Irlandzka Armia Republikańska (ang. Real IRA). Irlandzka policja monitorowała ich już od kilku miesięcy, dodały źródła.
Książę Karol planuje odwiedzić w przyszłym tygodniu miejscowość Mullaghmore w północnej części Republiki Irlandii. Następca tronu zamierza oddać hołd swojemu wujkowi, Lordowi Mountbattenowi, który został zamordowany na jachcie u wybrzeży Mullaghmore w 1979 roku. Lord Mountbatten padł ofiarą zamachu bombowego przeprowadzonego przez IRA.
IRA to organizacja, która początkowo walczyła o niepodległość Irlandii, a od 1921 roku o przyłączenie Irlandii Północnej do Republiki Irlandii. W latach 70., 80. i 90. przeprowadziła szereg zamachów terrorystycznych. W 1997 roku ogłosiła zawieszenie broni, ale wciąż w Irlandii działają inne organizacje terrorystyczne występujące pod jej sztandarem.
Autor: fil\mtom / Źródło: Irish Daily Mirror