Tajwan. Na strategicznej wyspie znaleziono szczątki obiektu latającego. Armia wszczęła dochodzenie

Źródło:
PAP

Na odległej i strategicznie usytuowanej wyspie w pobliżu chińskiego wybrzeża znaleziono szczątki obiektu latającego - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Tajwanu. Jak przypuszcza resort, najprawdopodobniej chodzi o balon meteorologiczny pochodzący z Chin. Mogą na to wskazywać oznaczenia na szczątkach.

Tajwańska armia poinformowała, że w czwartek wojsko na wyspie Dongyin, należącej do kontrolowanego przez Tajwan archipelagu Matsu u wybrzeży chińskiego miasta Fuzhou, zaobserwowało nieznany obiekt spadający z nieba, a następnie znaleziono pozostałości balonu - podał Reuters.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tajemnicze obiekty nad USA. Do czego strzelają amerykańskie myśliwce?

Znalezione przedmioty to kula, która ma około metra średnicy, z pudełkiem na instrumenty oznaczonym uproszczonymi chińskimi znakami - które są używane w Chinach, ale nie na Tajwanie. Na szczątkach były też napisy: "Taiyuan Radio No. 1 Factory Co., Ltd.", "GTS13 digital datmospheric sounding instrument" i "meteorological instrument" - podało wojsko. Taiyuan to duże miasto w północnych Chinach.

"Wstępne dochodzenie ustaliło, że szczątki należały do meteorologicznego instrumentu wykrywającego, które zostały zebrane przez odpowiednie służby do dalszej oceny" - podała tajwańska armia.

Wszczęto dochodzenie

Przemawiając do reporterów w parlamencie w piątek rano, minister obrony Chiu Kuo-cheng oświadczył, że resort wysłał zespół do zbadania rozbitego balonu.

Tajwański żołnierzZdjęcie ilustracyjneTaiwan Military News Agency/Instagram

- Armia (...) nie będzie wyciągać wniosków tylko na podstawie powierzchownych obserwacji. Odpowiedzi zostaną udzielone dopiero po przeprowadzeniu dochodzenia - powiedział minister.

W ostatnich dniach wzrosły obawy o zagrożenie ze strony chińskich balonów szpiegowskich po tym, jak USA zestrzeliły od początku lutego cztery latające obiekty, w tym - jak poinformowały amerykańskie służby - jeden chiński balon szpiegowski, strącony 4 lutego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Biden o zestrzelonych obiektach: Nic nie sugeruje, że są wywiadowcze. Nie będę się usprawiedliwiał

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium Chińskiej Republiki Ludowej i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając możliwości użycia siły.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Taiwan Military News Agency/Instagram