Chińska flotylla wpłynęła do Cieśniny Tajwańskiej. Na czele lotniskowiec

Autor:
ft
/ prpb
Źródło:
PAP

Przez Cieśninę Tajwańską przepłynął w sobotę chiński lotniskowiec Shandong, któremu towarzyszyły dwa inne okręty wojenne - oświadczyło tajwańskie ministerstwo obrony.

"Flotylla składająca się z trzech jednostek, na czele z lotniskowcem Shandong, przepłynęła dziś przez Cieśninę Tajwańską około południa" - poinformował resort obrony Tajwanu w oświadczeniu. Dodał, że okręty płynęły "na zachód od linii mediany w kierunku północnym", odnosząc się do nieformalnej granicy kontroli morskiej między Chińską Republiką Ludową a Tajwanem.

Ministerstwo poinformowało także, że tajwańska armia w pełni monitorowała działania chińskich okrętów.

Władze w Pekinie nie odniosły się do informacji resortu obrony w Tajpej.

Shandong brał udział w chińskich ćwiczeniach wojskowych wokół Tajwanu w zeszłym miesiącu, operując na zachodnim Pacyfiku. W marcu ubiegłego roku lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Tajwańską, na kilka godzin przed planowaną rozmową prezydentów Chin i USA.

Komunistyczne władze ChRL uznają demokratycznie rządzony Tajwan za własne terytorium i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Większość Tajwańczyków nie jest zainteresowana przejściem pod władzę Pekinu, a tajwański rząd zapowiada obronę wolności i demokracji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości