TVN24 | Świat

Drony nad szwedzkimi elektrowniami jądrowymi. Trwają poszukiwania maszyn

TVN24 | Świat

Autor:
momo//rzw
Źródło:
PAP
Elektrownia jądrowa w Forsmark w Szwecji
Google MapsElektrownia jądrowa w Forsmark w Szwecji

Szwedzka policja poszukuje dronów, które zaobserwowano nad elektrowniami jądrowymi Forsmark na północ od Sztokholmu oraz Oskarshamn w południowo-wschodniej Szwecji. W akcji wykorzystywane są helikoptery policyjne. Nie wiadomo, kto stoi za tymi incydentami.

Jak podano w komunikacie policji, "ochroniarz z elektrowni Forsmark skontaktował się w piątek z policją, gdy zauważył nad obszarem chronionym drona". "Był to większy model, odporny na silny wiatr" - zaznaczono.

Policjanci udali się na miejsce, poczyniono też obserwacje z helikoptera. "Widzieli przez chwilę drona poruszającego się nad Forsmark, po czym obiekt znikł przy Graesoe (wyspa na Bałtyku - red.). Nic nie wskazuje, aby dron coś upuścił lub gdzieś wylądował" - podkreślono.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Drony nad elektrowniami

Według policji przypadek nieuprawnionego wtargnięcia na teren chroniony z wykorzystaniem drona i fakt naruszenia ustawy o lotnictwie oraz nielegalnego fotografowania miał też miejsce w elektrowni Oskarshamn. Szwedzka policja w obu przypadkach wszczęła śledztwo. W tej chwili nikt nie jest podejrzany.

Wcześniej media podały, powołując się na świadków, że obecność drona zaobserwowano również nad elektrownią Ringhals pod Goeteborgiem. Policja w sobotę po południu poinformowała, że nie może tej informacji potwierdzić

Autor:momo//rzw

Źródło: PAP