Szwajcarzy ograniczą turystykę śmierci

 
Wspomagane samobójstwo jest legalne w Szwajcarii od 1940 rokuTVN24

Szwajcarski rząd planuje zmianę prawa tak, by kraj przestał być Mekką dla tych, którzy w majestacie prawa chcą popełnić samobójstwo. - Nie mamy interesu jako kraj w tym, by być atrakcyjnym dla samobójczej turystyki – powiedziała w środę szwajcarska minister sprawiedliwości Eveline Widmer-Schlumpf na konferencji prasowej w Bernie.

Opublikowane w zeszłym roku badania na temat wspomaganych samobójstw pokazały, że spora liczba tych, którzy przyjeżdżają do Szwajcarii, by zakończyć swoje życie nie jest nieuleczalnie chora. Trwająca jakiś czas debata publiczna na ten temat sprawiła, że rząd wysłał do konsultacji legislacyjnych dwa projekty zmiany prawa: bardziej dokładnej i szczelnej kontroli oraz całkowitego zakazu.

Uderzą w Dignitas

Ministerstwo sprawiedliwości oświadczyło, że rząd nie chce całkowicie zmieniać liberalnego prawa, ale powiedziało, że organizacje zajmujące się wspomaganym samobójstwem coraz bardziej testują, jak daleko mogą się posunąć. Dlatego potrzebne są nowe wytyczne.

Temat eutanazji znów stał się głośny w lipcu, gdy brytyjski dyrygent Edward Downes (który nie był terminalnie chory) i jego żona zakończyli życie w klinice organizacji Dignitas w Szwajcarii. Choć w wyspiarskim prawodawstwie pomoc w samobójstwie zagrożona jest karą 14 lat więzienia, to od 1992 roku około 100 Brytyjczyków popełniło samobójstwo w klinikach Dignitas, a żaden z ich krewnych nie został pociągnięty do odpowiedzialności.

Samobójstwo - ostateczność

"Samobójstwo musi być ostatecznością. Rząd wierzy, że ochrona ludzkiego życia musi być na pierwszym miejscu" - czytamy w opublikowanym właśnie oświadczeniu ministerstwa sprawiedliwości.

Według niego wspomagane samobójstwo powinno być ograniczone do terminalnie chorych i nie powinno mieć miejsca w przypadku np. przewlekle czy umysłowo chorych. Ministerstwo zaznaczyło także, że władze chcą promować opiekę paliatywną.

Eutanazja po szwajcarsku

Wspomagane samobójstwo jest dozwolone w Szwajcarii od 1940 roku i są dokonywane przez lekarza, który nie ma interesu w śmierci pacjenta. Eutanazja dozwolona jest w Holandii, Luxemburgu, Belgii i w amerykańskim stanie Oregon.

Eutanazji zdecydowanie sprzeciwia się Kościół katolicki twierdząc, że jest ona nie do pogodzenia z godnością człowieka. Jednak Watykan korzysta przy tym z zasady podwójnego skutku, sformułowanej przez św. Tomasza z Akwinu. Czyli np. dopuszcza podawanie środków przeciwbólowych cierpiącym pacjentom (np. chorym na raka), nawet gdyby przyspieszało to śmierć pacjenta.

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24