Szwajcaria znosi sankcje przeciwko Iranowi


Szwajcaria znosi sankcje przeciwko Iranowi w następstwie wejścia w sobotę w życie zawartego w lipcu porozumienia w sprawie programu nuklearnego między Teheranem a sześcioma mocarstwami - ogłosiła w niedzielę Rada Federalna, czyli szwajcarski rząd.

Władze Szwajcarii precyzują w komunikacie, że sankcje będą zniesione w tym samym czasie co sankcje ONZ i UE.

Według szwajcarskiego rządu wejście w życie porozumienia atomowego i zniesienie sankcji pozwoli na zintensyfikowanie dialogu politycznego i wymiany gospodarczej z Teheranem.

Szwajcaria nałożyła sankcje na Iran w lutym 2007 roku powołując się na rezolucję nr 1737 przyjętą 26 grudnia 2006 roku przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Berno zawiesiło część sankcji na początku 2014 roku.

Porozumienie atomowe

Zawarte w lipcu 2015 roku porozumienie pomiędzy Teheranem a sześcioma mocarstwami - Wielką Brytanią, USA, Francją, Chinami, Rosją i Niemcami zakłada ograniczenie irańskiego programu i rezygnację Iranu z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych przez społeczność międzynarodową. Ponadto wprowadza embargo na dostawy broni konwencjonalnej do Iranu przez najbliższe 5 lat oraz zakaz eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego.

W sobotę szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano poinformował w Wiedniu, że Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z lipcowego porozumienia atomowego ze światowymi mocarstwami.

Tuż po tym oświadczeniu USA i UE ogłosiły, że znoszą sankcje gospodarcze i finansowe nałożone na Iran w związku z jego programem atomowym.

[object Object]
Morawiecki: Polska pełni konstruktywną rolętvn24
wideo 2/17

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości