Resort obrony Szwajcarii: otrzymaliśmy od Niemiec wniosek o odkupienie od nas czołgów Leopard

Autor:
ks//rzw
Źródło:
PAP
Czym charakteryzuje się czołg Leopard 2?
Czym charakteryzuje się czołg Leopard 2?TVN24
wideo 2/3
TVN24Czym charakteryzuje się czołg Leopard 2?

Szwajcarski resort obrony poinformował w piątek, że otrzymał od Niemiec wniosek dotyczący zezwolenia niemieckiej spółce przemysłu obronnego Rheinmetall, producentowi czołgów Leopard 2, na odkupienie niektórych z tych maszyn, będących w posiadaniu szwajcarskiej armii.

W przekazanej przez Niemców prośbie poinformowano, że czołgi nie zostaną wysłane do Ukrainy, ale zostaną wykorzystane do wypełnienia luk powstałych po przekazaniu Kijowowi czołgów Leopard z zasobów niemieckiej armii - powiedział agencji Reutera przedstawiciel szwajcarskiego ministerstwa.

Szwajcaria porzuci swoją neutralność wobec napaści Rosji na Ukrainę? Analiza agencji Reutera

Niemiecki czołg Leopard 2 Shutterstock

Wedle doniesień szwajcarskiego dziennika "Blick" o planowanym wniosku została poinformowana 23 lutego szefowa szwajcarskiego resortu obrony Viola Amherd. Ministrowie obrony i gospodarki Niemiec poprosili Szwajcarów o zgodę na sprzedaż, zaznaczając, że czołgi nie zostaną wysłane walczącej z Rosją Ukrainie.

Pomoc Ukrainie staje się w Szwajcarii powodem podziałów

Na mocy swoich przepisów o neutralności Szwajcaria nie może wysyłać broni do kraju będącego w stanie wojny. Szwajcarskie ministerstwo obrony przekazało, że złożony przez Niemcy wniosek jest obecnie rozważany.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dwaj Amerykanie zatrzymani pod zarzutem przekazywania technologii lotniczych Rosji

"Z punktu widzenia armii, biorąc pod uwagę potrzeby własne Szwajcarii, można w zasadzie obejść się bez niewielkiej liczby czołgów" - powiedział "Blickowi" rzecznik szwajcarskiego resortu obrony Lorenz Frischknecht.

W przeszłości Szwajcaria nie odpowiedziała pozytywnie na prośby wystosowane przez Niemcy, Hiszpanię i Danię o zezwolenie na wysłanie do Ukrainy amunicji szwajcarskiej produkcji, którą te trzy kraje wcześniej zakupiły. Kwestia pomocy wojskowej dla Ukrainy jest jednak przyczyną podziałów w Szwajcarii, gdzie opinia publiczna przychyla się coraz bardziej ku stronie ukraińskiej. Wywiera to presję na władze, aby anulowały zakaz eksportu szwajcarskiej broni do stref objętych działaniami wojennymi - skomentował Reuters.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości