Dwie osoby zginęły po zawaleniu się kamienicy w Cieszynie. Na lotnisku Muan w Korei Południowej rozbił się samolot, w wyniku czego życie straciło 179 osób. W wieku 100 lat zmarł Jimmy Carter, prezydent USA w latach 1977-1981. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 30 grudnia.
1. Runęła kamienica w Cieszynie. Nie żyją dwie osoby
Trzypiętrowa kamienica w centrum Cieszyna runęła w niedzielę nad ranem. Mieszkańcy mówili, że usłyszeli najpierw głośny huk. W budynku były trzy mieszkania. Pożar rozprzestrzenił się także na sąsiednie budynki.
Akcja ratownicza w zawalonej kamienicy zakończyła się po godzinie 23. W gruzowisku znaleziono ciała dwóch osób.
2. Katastrofa lotnicza w Korei. Nie żyje 179 osób
W nocy z soboty na niedzielę polskiego czasu na lotnisku Muan w Korei Południowej doszło do katastrofy lotniczej. Samolot Boeing 737-800 ze 181 osobami na pokładzie podczas lądowania zjechał z pasa startowego i rozbił się. Zginęło 179 osób, w tym wszyscy pasażerowie. Przetrwało dwoje członków załogi. O ich życie walczą lekarze.
Szef straży pożarnej w Muan Lee Jung-hyun powiedział, że śledczy analizują możliwe przyczyny katastrofy, w tym udział ptaków i warunki pogodowe. Ministerstwo transportu Korei Południowej ogłosiło, że wieża kontroli lotów ostrzegła pilotów samolotu linii Jeju Air przed możliwym uderzeniem ptaków krótko przed tragedią.
3. Nie żyje Jimmy Carter. Miał 100 lat
Były prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter zmarł w niedzielę w wieku 100 lat.
Carter był 39. prezydentem USA. Sprawował ten urząd w latach 1977-1981. W 2002 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.
Prezydent USA Joe Biden zarządził, że 9 stycznia 2025 roku będzie dniem żałoby narodowej w całych Stanach Zjednoczonych po śmierci Cartera - poinformował Biały Dom w komunikacie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jimmy Carter nie żyje. Były prezydent USA miał 100 lat
4. Nowy prezydent Gruzji złożył przysięgę. Na ulicach setki protestujących
W niedzielę Micheil Kawelaszwili złożył przysięgę w sali sesyjnej parlamentu na specjalnie wydrukowany na tę okazję egzemplarz konstytucji. Kawelaszwili był jedynym kandydatem na urząd głowy państwa. 14 grudnia został wybrany przez kolegium elektorów, w którym zasiadali wyłącznie przedstawiciele Gruzińskiego Marzenia. Opozycja nie wzięła udziału w głosowaniu. Po raz pierwszy prezydent Gruzji nie został wyłoniony w wyborach bezpośrednich.
Opozycja nazwała inaugurację "parodią" i "nielegalnym procesem" . Setki osób w proteście wyszły na ulice. Dołączyła do nich ustępująca pani prezydent Salome Zurabiszwili, której kadencja oficjalnie dobiegła końca. - Sześć lat temu złożyłam przysięgę na wierność konstytucji i ta wierność się nie zmieni - niezależnie od tego, czy jestem w pałacu, czy poza nim. Wyjdę stąd do was i będę z wami - zapowiedziała.
W Gruzji prezydenta wybierają parlamentarzyści, a zdaniem opozycji październikowe wybory do parlamentu, które wygrała prorosyjska partia Gruzińskie Marzenie - zostały sfałszowane.
CZYTAJ WIĘCEJ: "Ostatni promyk nadziei" nie chce odejść
5. W Chorwacji będzie druga tura wyborów prezydenckich
Ubiegający się o reelekcję prezydent Chorwacji Zoran Milanović i kandydat rządzącej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) Dragan Primorac przeszli do drugiej tury wyborów prezydenckich, która odbędzie się 12 stycznia - poinformowała w niedzielę Państwowa Komisja Wyborcza (DIP) po przeliczeniu głosów z 99,67 proc. lokalnych komisji wyborczych.
Milanović, który według wstępnych wyników miał zdobyć w pierwszej turze ponad 50 proc. głosów i już zapewnić sobie kolejną kadencję, uzyskał 49,11 proc. głosów, a znajdujący się na drugim miejscu Primorac - 19,37 proc.
Kandydat wspierany przez partię rządzącą Chorwacji wygrał wśród wyborców głosujących za granicą, gdzie zdobył 48,69 proc. głosów; Milanović zdobył poza krajem 17,09 proc.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wybory prezydenckie w Chorwacji. Będzie druga tura
6. Premier Izraela w szpitalu. "Dochodzi do siebie" po zabiegu
Premier Izraela Benjamin Netanjahu przeszedł w niedzielę udaną operację usunięcia prostaty – poinformował jerozolimski szpital Hadassah, gdzie operowano szefa rządu. Został już wybudzony, przez najbliższe dni pozostanie jednak w placówce. Premier został przeniesiony do chronionego podziemnego oddziału rekonwalescencyjnego - poinformowało jego biuro.
Kancelaria premiera powiadomiła, że podczas operacji obowiązki premiera pełnił minister sprawiedliwości Jariw Lewin.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Michał Meissner