Szef MSZ Turcji: nasza cierpliwość wobec Unii ma swoje granice


Szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu ostrzegł w czwartek w Strasburgu, że cierpliwość jego kraju wobec UE "nie jest nieograniczona", jeśli chodzi o porozumienie dotyczące odsyłania migrantów przybywających do Grecji oraz wiz dla obywateli tureckich.

- Nadal oczekujemy odpowiedzi Unii Europejskiej. Jesteśmy cierpliwi, ale nasza cierpliwość jest ograniczona - ostrzegł Cavusoglu w wywiadzie dla dziennikarzy z kilku krajów, z którymi rozmawiał w siedzibie Rady Europy w Strasburgu.

Obietnica zniesienia wiz

Szef tureckiej dyplomacji przypomniał, że porozumienie w sprawie odsyłania imigrantów, którzy przybywają nielegalnie do Europy, jest połączone z obietnicą zniesienia wiz dla Turków podróżujących do Unii Europejskiej. Powiedział też, że pozostają do załatwienia kwestie związane z tureckimi ustawami antyterrorystycznymi. - W rozmowach z UE - dodał - bardzo jasno stawialiśmy tę sprawę i nie możemy zrewidować naszego ustawodawstwa - mówił. - Obecna sytuacja nie sprzyja rewidowaniu naszych ustaw, ponieważ prowadzimy, zwłaszcza po próbie zamachu stanu, walkę z wieloma organizacjami terrorystycznymi - oświadczył. - W ciągu ostatnich piętnastu lat przyjęliśmy zalecenia Rady Europy, Unii Europejskiej i orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Gdy atmosfera się poprawi będziemy mogli wcielić w życie również wyroki Trybunału - powiedział.

"Wypełniliśmy naszą część"

Cavusoglu zaznaczył też, że europejscy liderzy zgodzili się co do tego, aby pozostawić te kwestie grupie roboczej Turcja-Rada Europy i sprawa ta była ostatnio omawiana z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, a ponadto "lepiej jest, aby sprawami tymi zajęła się Rada Europy, a nie UE". - Nadal czekamy na odpowiedź (Komisji Europejskiej). Wypełniliśmy naszą część porozumienia - dodał Cavusoglu. Szef tureckiej dyplomacji wypowiedział się także w sprawie memorandum ogłoszonego w ubiegłym tygodniu przez komisarza Rady Europy ds. praw człowieka Nilsa Muiżnieksa, łotewskiego politologa i prawnika, w którym zwracał się on do Turcji o zniesienie stanu wyjątkowego. Cavusoglu odparł, że Muiżnieks "powinien poprosić o to samo Francję", która ogłosiła stan wyjątkowy po zamachach przeprowadzonych przez dżihadystów 13 listopada 2015 roku. - Pragnęlibyśmy odwołać stan wyjątkowy w czasie krótszym niż trzy miesiące, jednak nie możemy. Sytuacja jest bardzo skomplikowana. Musimy podejmować nieodzowne kroki przeciwko organizacjom terrorystycznym - zapewnił. Zapytany o to, z jaką częścią środków zaproponowanych w memorandum komisarza praw człowieka się zgadza, odparł: "Czasami te pytania sprawiają, że czuję się jak na egzaminie". Po czym przyznał: "Nie zgadzamy się ze wszystkimi zaleceniami komisarza Muiżnieksa, ale uważamy, że należy potraktować je z wielką uwagą".

"Nie mamy problemów z opozycyjnymi mediami"

Muiżnieks przygotowuje raport na temat sytuacji w dziedzinie wolności prasy w Turcji po zamachu stanu z 15 lipca. Turecki minister spraw zagranicznych nawiązując do tego oświadczył: "Nie mamy problemów z opozycyjnymi telewizjami i dziennikami. Mogę wymienić niektóre nazwy: 'Hurriyet', 'Posta', 'Sozcu', 'Cumhuriyet' i wiele innych". - Jeśli jednak dziennikarz ma powiązania z terroryzmem bądź jeśli ktoś z legitymacją prasową prowadzi nielegalną działalność, to co? Mamy powiedzieć, że ci dziennikarze powinni być nietykalni? Gdyby tak było, ja również wyrobiłbym sobie legitymację prasową - mówił Cavusoglu. Minister nie chciał oceniać tureckiego dziennikarza Cana Dundara, b. redaktora naczelnego dziennika "Cumhuriyet" nominowanego w tym roku przez Parlament Europejski do Nagrody Sacharowa, przyznawanej za obronę praw człowieka. Dundar został aresztowany w 2015 roku za opublikowania zdjęć dotyczących kontrabandy broni z Turcji do Syrii. Dziennikarz mieszka obecnie w Berlinie. Cavusoglu powiedział jedynie: "Wielu członków Parlamentu Europejskiego popiera terrorystyczną organizację kurdyjską PKK i wciąż czepiają się państwa tureckiego".

Autor: mart/ja / Źródło: PAP

Raporty: