Putin: dżihadyści planują destabilizację Rosji

TVN24

Aktualizacja:

Tak zwane Państwo Islamskie przygotowuje nowe plany destabilizacji Azji Środkowej i południowych regionów Rosji - powiedział w Astanie prezydent Rosji Władimir Putin, cytowany przez agencję TASS. W stolicy Kazachstanu w dniach 8-9 czerwca odbył się szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Spotkanie zaowocowało przyjęciem dwóch nowych członków: Indii i Pakistanu.

- W związku z planami terrorystów służby specjalne krajów Szanghajskiej Organizacji Współpracy powinny wzmocnić koordynację – stwierdził Władimir Putin.

Prezydent Rosji podkreślił, że "bojownicy działają z afgańskiej ziemi".

Podziemne struktury

- W krajach Szanghajskiej Organizacji Współpracy powstały i działają podziemne struktury dżihadystów. Wykazało to dochodzenie, prowadzone w związku z zamachami terrorystycznymi w Petersburgu – dodał Putin.

Do zamachu w metrze petersburskim doszło 3 kwietnia. Ładunek zdetonował pochodzący z Kirgistanu 23-letni Akbarżon Dżaliłow. W wyniku ataku zginęło 16 osób, a ponad 50 osób zostało rannych.

Nowi członkowie

Putin wziął udział w spotkaniu przywódców państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy, które odbyło się w kazachskiej stolicy, Astanie. Jej członkami są Rosja, Chiny, a także państwa poradzieckie: Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan. Organizacja stawia za cel wzmacnianie bezpieczeństwa regionalnego w Azji Środkowej.

Na stronie Szanghajskiej Organizacji Współpracy podano, że tematem rozmów w ramach szczytu była między innymi sytuacja w Syrii i Afganistanie, a także na Ukrainie.

Rosyjskie media relacjonują, że szczyt w stolicy Kazachstanu zaowocował przyjęciem Indii i Pakistanu.

- Dziś w Astanie doszło do historycznego wydarzenia. Przyjęliśmy dwóch nowych członków, które spełniły wszystkie zobowiązania dotyczące dołączenia do naszej organizacji – mówił kazachstański przywódca Nursułtan Nazarbajew. Podsumowując wyniki szczytu, Nazarbajew powiedział, że uczestnicy omówili dalsze kroki w celu wzmocnienia współpracy.

Portal RBK poinformował, że kolejnym członkiem organizacji może być Iran, zabiegający o członkostwo od 2008 roku.

Autor: tas\mtom / Źródło: TASS, Rosbalt, rbc.ru

Tagi:
Raporty: