Szczyt NATO: musi być nas więcej w Afganistanie

Aktualizacja:

Sekretarz generalny NATO powiedział, że wojska sojuszu odniosły sukces i jest on czymś więcej niż jedynie "udaną operacją militarną". Dlatego w czwartek Jaap de Hoop Scheffer zaapelował w Wilnie o wzmocnienie misji Sojuszu Północnoatlantyckiego w Afganistanie.

Podczas otwarcia nieformalnego spotkania ministrów obrony państw NATO, które rozpoczęło się w stolicy Litwy, sekretarz generalny zaznaczył, że jeżeli nie uda się pokonać terrorystów w Afganistanie, skutki tego odczuje nie tylko Afganistan, ale też Wielka Brytania, Belgia, czy Holandia.

Sprawa przyszłości misji w Afganistanie, a także kwestia zaangażowania tu poszczególnych krajów, jest jednym z podstawowych tematów wileńskiego spotkania. Polskę reprezentuje szef MON Bogdan Klich.

"Sprawdzian sprawności"

- Afganistan nie tyle skłócił NATO, ile pokazał, że różny jest stopień zaangażowania i wola do tego, aby angażować się w misje wojskowe tak odległe od Europy jak Afganistan - powiedział Klich w czwartek w wywiadzie dla polskiej rozgłośni "Radio znad Wilii".

Minister zaznaczył, że Polska uważa, że "misja ta jest sprawdzianem sprawności Sojuszu, i że w związku z tym musi zakończyć się sukcesem". - Będę rozmawiał z ministrami obrony jak tego dzieła dokonać - powiedział szef MON. Według Klicha, polskim wkładem w usprawnienie misji w Afganistanie, jest zwiększenie polskiego kontyngentu. Są również plany, by polskie wojsko stacjonowało w jednej prowincji, a nie w trzech różnych, jak jest to teraz.

Polska flaga wyżej

Według Klicha, polskim wkładem w usprawnienie misji w Afganistanie, jest "zwiększenie polskiego kontyngentu, zmniejszenie ryzyka dla tego kontyngentu w skutek koncentracji naszych wojsk na terenie jednej prowincji, (obecnie są one rozrzucone po trzech różnych prowincjach) i wywieszenie wyżej naszej biało-czerwonej flagi".

- Chcielibyśmy, żeby była ona (flaga) bardziej widoczna - użył metafory minister i wytłumaczył: -W kategoriach wojskowo-politycznych oznacza to wzięcie odpowiedzialności za konkretną prowincję Afganistanu - powiedział Klich.

Obecnie w Afganistanie stacjonuje obecnie ok. 1200 polskich żołnierzy. Według szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generała Franciszka Gągora, ich liczba ma wzrosnąć do połowy roku do ok. 1600.

Źródło: PAP, tvn24.pl