"Szansa, której nie wolno zmarnować". Papież apeluje do przywódców przed szczytem klimatycznym COP26

Autor:
ft\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Przed zbliżającym się szczytem klimatycznym COP26 papież Franciszek zaapelował do przywódców o "skuteczną odpowiedź na obecny kryzys ekologiczny". Zdaniem Franciszka, "takie kryzysy stawiają nas przed koniecznością podejmowania decyzji, które nie zawsze należą do łatwych". - Jednak dają nam szanse, których nie wolno zmarnować - zaznaczył. 

Konferencja klimatyczna Organizacji Narodów Zjednoczonych COP26, która w tym roku odbędzie się w szkockim Glasgow, rozpocznie się 31 października i potrwa do 12 listopada. W piątek papież Franciszek zaapelował do światowych przywódców o odnowienie "poczucia wspólnej odpowiedzialności za nasz świat". - Kluczowym jest, by każdy z nas zaangażował się w tę pilną zmianę kierunku – mówił w rozmowie z radiem BBC.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO 

Franciszek wezwał polityków, którzy spotkają się w Glasgow, by "zapewnili skuteczną odpowiedź na obecny kryzys ekologiczny i w ten sposób zaoferowali przyszłym pokoleniom konkretną nadzieję". Jego zdaniem, choć konferencja COP26 będzie trudna, to stanowi szansę. - Takie kryzysy stawiają nas przed koniecznością podejmowania decyzji, radyklanych decyzji, które nie zawsze należą do łatwych. (…) Jednak dają nam także szanse, których nie wolno zmarnować - powiedział.

Papież wielokrotnie apelował w ostatnim czasie o odważne decyzje na COP26. Na początku października wraz z wieloma przywódcami religijnymi przybyłymi do Rzymu wzywał rządzących, by ratowali Ziemię przed "bezprecedensowym kryzysem ekologicznym". Choć sam ze względów zdrowotnych nie weźmie udziału w spotkaniu w Glasgow, na COP26 wysłana zostanie delegacja z Watykanu.

Szczyt klimatyczny COP26

W trwającej do 12 listopada konferencji weźmie udział około 25 tysięcy delegatów: polityków, ekspertów, negocjatorów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, biznesu i mediów. Wśród ponad 120 szefów państw lub rządów, którzy są spodziewani, będą m.in. brytyjski następca tronu książę Karol oraz premier Boris Johnson, prezydent USA Joe Biden, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, premierzy Indii, Narendra Modi i Australii, Scott Morrison. Polskę reprezentował będzie - najprawdopodobniej - premier Mateusz Morawiecki.

Do Glasgow nie przyjadą między innymi Xi Jinping, przywódca Chin, kraju, który jest największym emitentem gazów cieplarniach na świecie, a także prezydenci Rosji, Władimir Putin i Brazylii, Jair Bolsonaro.

Głównym celem konferencji jest wzmocnienie uzgodnień zawartych w Paryżu w 2015 roku, gdy po raz pierwszy wszystkie kraje zawarły porozumienie o walce z globalnym ociepleniem i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości