TVN24 | Świat

Szczepionka Pfizera dla dzieci w wieku 5-11 lat. FDA przeanalizowała raport koncernu

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
CNBC, Reuters

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała analizę badań nad szczepionkami przeciw COVID-19 firmy Pfizer/BioNTech dla dzieci w wieku 5-11 lat. Jak poinformowano, preparaty wykazują dużą skuteczność w zapobieganiu objawowym infekcjom u dzieci i nie spowodowały żadnych nieoczekiwanych problemów. Eksperci FDA we wtorek mają podjąć decyzję o zatwierdzeniu szczepionki.

FDA potwierdziła tym samym doniesienia firmy Pfizer, która opublikowała badania wykazujące, że szczepionka koncernu przeciwko COVID-19 jest w 91 procent skuteczna w zapobieganiu objawowemu przebiegowi choroby u młodszych dzieci.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Większość danych z badania została zebrana w Stanach Zjednoczonych w sierpniu i wrześniu, kiedy wariant delta stał się dominującą mutacją COVID-19.

Eksperci FDA we wtorek mają podjąć decyzję o zatwierdzeniu szczepionki

W swojej analizie naukowcy z FDA stwierdzili, że w prawie każdym przypadku korzyści płynące ze szczepionki w zapobieganiu hospitalizacji i śmierci z powodu COVID-19 przewyższałyby wszelkie poważne potencjalne skutki uboczne u dzieci.

Aktualnie w Stanach Zjednoczonych szczepionka jest dopuszczona do stosowania u młodzieży w wieku 12 lat i starszych. Eksperci amerykańskiej Agencji Żywności i Leków mają zebrać się we wtorek, aby podjąć decyzję o zatwierdzeniu szczepionki dla dzieci w wieku 5-11 lat.

Jeśli FDA zezwoli na stosowanie zastrzyków, Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wydadzą dodatkowe zalecenia dotyczące tego, kto powinien je otrzymać w pierwszym tygodniu listopada. Dzieci w tej grupie wiekowej mogłyby więc rozpocząć szczepienia na początku przyszłego miesiąca, co oznacza, że dostaną szansę na pełne zaszczepienie jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Jak oszacowało CNBC, dopuszczenie szczepień przeciw COVID-19 dla grupy wiekowej 5-11 lat może dotyczyć 28 milionów dzieci w Stanach Zjednoczonych.

Autor:pp

Źródło: CNBC, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości