Minister ujawniła ceny szczepionek. Tabela zniknęła z mediów społecznościowych

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP
Korespondent TVN24 o szczepieniach w Unii Europejskiej i apelu szefowej KE Ursuli von der Leyen
Korespondent TVN24 o szczepieniach w Unii Europejskiej i apelu szefowej KE Ursuli von der LeyenTVN24
wideo 2/20
TVN24Korespondent TVN24 o szczepieniach w Unii Europejskiej i apelu szefowej KE Ursuli von der Leyen

"Błędem ze strony zespołu komunikacyjnego" określiła udostępnienie cen szczepionek w mediach społecznościowych belgijska minister do spraw budżetu Eva De Bleeker. Jej wpis na Twitterze opatrzony został tabelą z cennikiem kupowanych przez Belgię preparatów. Komisja Europejska odmawiała do tej pory udostępnienia takich informacji.

Od wielu miesięcy dziennikarze, europosłowie i organizacje pozarządowe starają się dowiedzieć od Komisji Europejskiej, jakie są szczegóły kontraktów, zawieranych przez Komisję z firmami farmaceutycznymi. KE zasłania się jednak tajemnicą handlową i nie zdradza cen poszczególnych szczepionek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Jak podaje belgijski dziennik, minister do spraw budżetu Eva De Bleeker w czwartek opublikowała na Twitterze tabelę z cenami każdej szczepionki zakupionej przez Unii Europejskiej i kwotę, jaką Belgia łącznie wyda na szczepionki. Tabela zamieszczona we wpisie została usunięta.

Koronawirus w BelgiiShutterstock

Ujawnienie cen szczepionek "błędem ze strony zespołu komunikacyjnego"

Z tabelki zamieszczonej przez dziennik "Het Laatste Nieuws", którą De Bleeker opublikowała w mediach społecznościowych, wynikało, że koszty szczepionek w zależności od firmy wahają się w granicach między 1,78 euro (około 8 złotych) a 18 dolarów (ponad 65 złotych).

Zgodnie z tabelką, na którą powołuje się "HLN", koszt jednej szczepionki AZ (AstraZeneca) to 1,78 euro (około 8 złotych), J&J (Johnson&Johnson) - 8,50 dolara (ponad 30 złotych), Sanofi/GSK - 7,56 euro (około 34 złote), CureVac - 10 euro (około 45 złotych), Pfizer/BioNTech - 12 euro (około 54 złote). Preparat firmy Moderna został z kolei wyceniony na 18 dolarów (ponad 65 złotych).

Komisja podpisała umowy z sześcioma producentami i zakończyła wstępne rozmowy z siódmym, spółką CureVac, w czwartek. Każdy kraj Unii Europejskiej ma decydować sam, ile dawek szczepionki chce kupić. Z tabeli zamieszczonej przez "HLN" wynika, że Belgia zdecydowała się na zakup 33,5 miliona szczepionek za łączną kwotę 279 milionów euro (około 1,25 miliarda złotych).

Wpis belgijskiej minister z cennikiem szczepionek. Tabela została usunięta z Twittera"Het Laatste Nieuws", Twitter.com/EvaDeBleeker

De Bleeker powiedziała, jak podaje "Het Laatste Nieuws", że publikacja zestawienia cen była "błędem ze strony zespołu komunikacyjnego".

"Klauzula poufności"

Komisja Europejska nie chciała komentować informacji o cenach.

- Nic nie możemy powiedzieć w tej sprawie. Wszystko, co jest związane z informacjami na temat cen, objęte jest poufnością - powiedział rzecznik KE Stefan De Keersmaecker na konferencji prasowej w Brukseli pytany o opublikowaną w belgijskich mediach tabelkę z cenami szczepionek.

Dodał, ze ta poufność "jest w interesie społeczeństwa, ale również w interesie prowadzonych negocjacji z innymi firmami, które pracują nad szczepionkami".

Inny rzecznik Komisji Europejskiej, Eric Mamer, pytany o to, gdzie jest interes publiczny w zachowaniu niejawności cen szczepionek, odpowiedział, że ta niejawności jest "niezbędna w kontraktach". - Nie mielibyśmy tych kontraktów, gdyby nie były objęte klauzulą poufności - powiedział.

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP