Po trzęsieniu ziemi "więźniowie rozpoczęli bunt". Uciec miało 20 bojowników

Źródło:
PAP

Około 20 bojowników tak zwanego państwa islamskiego (IS) uciekło z syryjskiego więzienia podczas buntu po trzęsieniu ziemi, które wstrząsnęło regionem w poniedziałek - poinformowała AFP opierając się na lokalnych, anonimowych, źródłach.

W więzieniu wojskowym Rajo, położonym w pobliżu granicy z Turcją w północno-zachodniej Syrii, przebywa około 2000 więźniów, w tym blisko 1300 podejrzanych o walkę dla tak zwanego państwa islamskiego, podało źródło AFP. "Po trzęsieniu ziemi, które dotknęło Rajo, więźniowie rozpoczęli bunt i przejęli kontrolę nad częściami więzienia", "Około dwudziestu więźniów uciekło (…) Uważa się, że są członkami IS - dodało.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (OSDH), londyńska organizacja pozarządowa posiadająca rozległą sieć źródeł w kraju ogarniętym wojną, potwierdziła bunt, ale nie jest w stanie stwierdzić, czy więźniowie uciekli.

Trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się mniej niż 100 kilometrów od Rajo, niedaleko Gaziantep w Turcji, szczególnie osłabiło bramy i ściany więzienia, podało źródło.

W sumie trzęsienie ziemi i wstrząsy wtórne zabiły ponad 3800 osób, w tym ponad 1440 w Syrii. Liczby te mogą wzrosnąć.

Autorka/Autor:akw\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: