"Syria wyzwolona". Rosja wycofuje część sił

kremlin.ruMinister obrony Siergiej Szojgu koordynuje wycofywanie sprzętu wojskowego z Syrii

Rosja planuje wycofanie z Syrii dwóch trzecich kontyngentu i sprzętu wojskowego - poinformował portal RBK powołując się na źródło w resorcie obrony. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oznajmił, że siły rosyjskie już zaczęły opuszczać Syrię.

RBK relacjonuje, powołując się na źródło w rosyjskim resorcie obrony, że o wycofaniu z Syrii dwóch trzecich sił i sprzętu mówią wstępne plany. Z kolei źródło zbliżone do MSZ Rosji przekazało, że siły rosyjskie w Syrii zostaną zredukowane o więcej niż połowę.

"Wyzwolenie Syrii"

Generał Siergiej Surowkin, który dowodzi siłami w Syrii, oświadczył, że wycofane zostaną 23 samoloty i dwa śmigłowce Ka-52. Do Rosji powrócą też trzy oddziały - sił specjalnych, policji wojskowej i saperów a także szpital wojskowy.

Zdaniem Franca Klincewicza, deputowanego wyższej izby parlamentu Rosji, czyli Rady Federacji, wycofanie z Syrii sił i sprzętu zajmie około miesiąca.

Rosja rozpoczęła operację wojskową w Syrii 30 września 2015 roku. Na początku grudnia tego roku szef rosyjskiego Sztabu Generalnego generał Walerij Gierasimow ogłosił, że terytorium Syrii zostało całkowicie wyzwolone z rąk bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego.

Media: ponad 130 ofiar

Oficjalne straty Rosji podczas kampanii syryjskiej to 40 żołnierzy. Agencja Reutera, powołując się na dokument konsulatu Rosji w Syrii, podawała, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku w Syrii zmarło 131 Rosjan. RBK wyjaśnia, że konsulat nie prowadzi wykazu poległych w Syrii żołnierzy, ale jego dane o zgonach w Syrii uwzględniają także - jak to ujmuje portal - "prywatnych specjalistów wojskowych".

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał w poniedziałek ministerstwu obrony wycofanie z Syrii głównej części sił rosyjskich i sprzętu.

Autor: MR / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości