Syria i Iran podpisały porozumienie o współpracy militarnej


Ministrowie obrony Syrii i Iranu, Ali Abd Allah Ajub i Amir Hatami, podpisali w Damaszku porozumienie o współpracy wojskowej między dwoma krajami - poinformowała w poniedziałek irańska agencja Tasnim.

Do zawarcia umowy doszło podczas rozpoczętej w niedzielę dwudniowej wizyty w Syrii szefa resortu obrony Iranu. Po podpisaniu porozumienia Hatami ocenił, że "Syria wychodzi z kryzysu i wchodzi w fazę rekonstrukcji".

Ajub zapewnił natomiast, że relacje na linii Damaszek-Teheran są "silne i niezachwiane". Rządowi prezydenta Syrii Baszara al-Asada, Iranowi oraz szyickiemu ugrupowaniu Hezbollah z Libanu udało się "pokonać terroryzm" - wskazał. Agencja Tasnim nie przekazała żadnych szczegółów dotyczących porozumienia.

Zaproszenie od Asada

W ubiegłym tygodniu doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton powiedział, że Iran powinien wycofać swoje oddziały z Syrii. Teheran wyklucza taką możliwość i podkreśla, że irańska obecność wojskowa w tym pogrążonym w konflikcie zbrojnym kraju jest realizowana po zaproszeniu przez rząd Asada. Media związane z Hezbollahem poinformowały natomiast w sobotę, że Damaszek poprosił tę organizację o pozostawienie swoich oddziałów w Syrii.

Po odbiciu terytoriów na południu Syrii armia rządowa koncentruje się obecnie przy granicy z kontrolowaną przez dżihadystów prowincją Idlib. Obserwatorzy spekulują o rychłej ofensywie wojsk Asada na tę rebeliancką enklawę.

Autor: momo / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP