Dżihadyści zburzyli starożytną świątynię w Palmyrze

Starożytna Palmira zagrożona przez dżihadystów
Starożytna Palmira zagrożona przez dżihadystów
Wikipedia
WikipediaDżihadyści nie mają szacunku dla zabytków

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zburzyli w niedzielę starożytną świątynię Szamin-Baala (boga nieba) w syryjskiej Palmyrze - poinformował dyrektor generalny departamentu antyków i muzeów Syrii Mamun Abdulkarim. Więcej w programie "Fakty z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Według aktywistów opozycji syryjskiej do zburzenia świątyni dżihadyści użyli dużej ilości materiałów wybuchowych.

Morderstwo archeologa

W środę media poinformowały, że dżihadyści z IS zamordowali 81-letniego Chaleda al-Asaada - jednego z najbardziej zasłużonych archeologów w syryjskiej Palmyrze; jego pozbawione głowy ciało powiesili na jednej z kolumn na głównym placu starożytnego miasta. Na początku lipca IS zamieściło nagranie wideo przedstawiające egzekucję 25 syryjskich żołnierzy, których rozstrzeliwują w amfiteatrze w Palmyrze młodzi chłopcy. Pokazano też kilkudziesięciu mężczyzn oraz kilkoro dzieci siedzących na stopniach rzymskiego amfiteatru i przyglądających się egzekucji.

Światowe dziedzictwo

Pierwsze wzmianki o Palmyrze pochodzą jeszcze z początku II tysiąclecia p.n.e. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka IS zaminowało ostatnio Palmyrę, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Świątynia w Palmyrze, która trafiła w ręce dżihadystów była uznawana za zagrożoną. Teraz została zniszczona.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości