Świat

Nowy Rok entuzjastycznie witany w Nowym Jorku

Świat


W entuzjastycznym nastroju tłumy ludzi powitały 2016 rok na Manhattanie. Na Times Square i sąsiednie ulice wyległo ponad milion nowojorczyków i turystów. Imprezie towarzyszyły bezprecedensowe środki bezpieczeństwa – o porządek dbało ponad 6 tys. policjantów.

06:53

Zobacz świętujące tłumy na nowojorskim Times Square.

06:00

Około miliona osób przywitało Nowy Rok na nowojorskim Times Square. Słynna "Kryształowa Kula" opadła.

03:32

Rio de Janeiro powitało Nowy Rok. W imprezie sylwestrowej wzięło udział około 2 mln osób.

02:48

Koncerty i pokaz pirotechniczny w biało-czerwonych barwach, któremu towarzyszyła muzyka Chopina – oto atrakcje, jakie zaoferowano warszawiakom, spędzającym Sylwestra na błoniach Stadionu Narodowego. Dla publiczności zagrali: Perfect, Lemon, Grubson i The Kooks.

Impreza sylwestrowa pod gołym niebem odbyła się na prawym brzegu Wisły, na błoniach Stadionu Narodowego, już po raz trzeci. Przygotowywano tam scenę o powierzchni 540 metrów kwadratowych.

Na błoniach od godziny 20 zbierali się goście. Na scenie w 30-40 minutowych koncertach wystąpili artyści z kraju i zagranicy. Zabawę rozpoczął polski didżej - DJ Zaks. Następnie dla warszawskiej widowni zagrała grupa Lemon. Na scenie pojawili się ponadto: Grubson, Perfect, a przed północą - The Kooks.

Z uwagi na mroźną pogodę przygotowano tzw. strefy ciepła, w których można było się ogrzać i coś zjeść; serwowano darmową kawę i herbatę. Na miejscu zabawy można było kupić lekki alkohol, poniżej 3,5 proc. Na teren imprezy nie można było wnosić własnych napojów wyskokowych.

Warszawiacy byli zachęcani do robienia sobie zdjęć, oznaczania ich hashtagiem #wawasylwester i umieszczania na stronie internetowej www.wawasylwester.pl. Organizatorzy zapowiedzieli, że najlepsze zdjęcia zostaną nagrodzone. Wśród nagród przelot awionetką nad Warszawą. Przed północą życzenia zgromadzonej widowni złożył wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak, podkreślając, że wydarzenie przed Stadionem Narodowym jest "najlepszą i najwspanialszą imprezą w Polsce". - Cieszę się, że przyszło was dzisiaj znowu kilkadziesiąt tysięcy - powiedział. - Życzymy państwu wszystkiego najlepszego, aby ten rok 2016 dla nas, dla Warszawiaków był jeszcze lepszy, jeszcze wspanialszy, żeby tak wspaniale rozwijało się nasze miasto - dodał. Jóźwiak pozdrowił także zagranicznych gości, którzy przybyli przed Stadion Narodowy. Podczas zabawy przy Stadionie Narodowym organizatorzy łączyli się m.in. z Zakopanem, Sopotem i Wrocławiem, aby mieszkańcy Warszawy mogli zobaczyć, jak nadejście nowego roku jest świętowane w innych miastach. Fragmenty warszawskiego Sylwestra były także transmitowane w telewizji publicznej. O północy rozpoczął się 12-minutowy pokaz pirotechniczny w biało-czerwonych barwach; odbył się przy akompaniamencie tematów muzycznych Fryderyka Chopina, nad którymi pochylili się warszawscy muzycy. Jak zapowiadał dyrektor Stołecznej Estrady Andrzej Matusiak, była to "elektroniczno-gitarowa, bardzo dynamiczna wersja Chopina, pasująca do pokazu ogni sztucznych". Widownia, zgromadzona na terenie imprezy, a także w Al. Zielenieckiej, odliczyła od pięciu do zera i głośno przywitała nowy rok. Kwadrans po północy, wraz z zakończeniem pokazu sztucznych ogni, na scenie pojawił się DJ Paul Van Dyk, który półtoragodzinnym blokiem muzyki elektronicznej zakończył Sylwestra przed Stadionem Narodowym.

02:18

Zobacz widowiskowy pokaz sztucznych ogni w Londynie.

01:38

Prezydent Francji François Hollande złożył życzenia rodakom. W związku z przyjętymi środkami bezpieczeństwa impreza na paryskich Polach Elizejskich zakończyła się o godzinie 0:30.

01:38

Zobacz jak witano Nowy Rok w całej Polsce i w Berlinie.

Pokaz sztucznych ogni w niektórych miastach Polski
Pokaz sztucznych ogni w niektórych miastach Polskitvn24
01:00

Nowy Rok przywitali mieszkańcy Londynu.

00:00

Witamy w 2016 roku! Szczęśliwego Nowego Roku!

00:00

Piękny pokaz sztucznych ogni w egipskiej Gizie.

23:44

Grecy powitali 2016 rok. Na tle Akropolu miał miejsce piękny pokaz sztucznych ogni.

23:43

Świat wita Nowy Rok, a w Monachium policja ostrzega przed atakiem terrorystycznym. W stolicy Bawarii zostały ewakuowane dwa dworce kolejowe oraz wydano ostrzeżenie, w którym zaleca się unikania tłumów.

Jak podają niemieckie media, miejscowa policja ma mocne dowody na to, że w stolicy Bawarii planowany był atak terrorystyczny. Póki co rzeczniczka policji w Monachium wstrzymuje się od podawania dalszych szczegółów.

23:39

Helsinki przywitały Nowy Rok.

22:00

O 22 polskiego czasu Nowy Rok zawitał w Moskwie.

21:33

Ogień i sztuczny ogień na jednej fotografii:

21:00

Powitanie Nowego Roku odbyło się także w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Fajererki rozświetliły najwyższy budynek świata - Burdż Chalifa - mimo trwającego nieopodal pożaru w hotelu Address Downtown.

19:31

Pożar przed powitaniem Nowego Roku w Dubaju:

18:00

O godzinie 18 polskiego czasu Nowy Rok zawitał do Tajlandii. Narodowe odliczanie zakończyło się spektakularnym pokazem sztucznych ogni.

17:56

Ciekawostka z Hiszpanii:

17:55

W Chinach powitano Nowy Rok spokojnie. Wprawdzie 1 stycznia jest w Państwie Środka świętem, ale dla Chińczyków prawdziwy Nowy Rok, zgodnie z kalendarzem księżycowym, nadejdzie 8 lutego. Po Roku Owcy będzie to Rok Małpy. Chińczycy tłumnie wyruszą w rodzinne strony na spotkania z bliskimi. Będą fajerwerki, przyjęcia, zabawy... 31 grudnia jest natomiast okazją do zabaw raczej dla młodych ludzi w miastach. W Pekinie i Szanghaju wiele klubów zorganizowało imprezy sylwestrowe.

17:01

Gigantycznym pokazem fajerwerków Nowy Rok przywitał w Tajpej Taiwan.

16:51

16:51
16:30

Nowy rok przywitała Korea Południowa

16:01

Rok 2016 dotarł do Japonii - wielki pokaz fajerwerków i setki balonów wypuszczonych w powietrze w Tokio.

Miliony Japończyków tradycyjnie powitały Nowy Rok w świątyniach, prosząc o szczęście, zdrowie i powodzenie w życiu i w pracy. O północy (16 czasu polskiego) rozległy się świątynne dzwony obwieszczające nadejście roku 2016. Do świątyń Japończycy tłumnie powrócą w najbliższych dniach - szacuje się, że uczyni tak ponad 70 proc. mieszkańców. Wiele pań założy na tę okazję kimona. Wraz z wybiciem północy nad tokijską wieżą telewizyjną uniosły się tysiące baloników. Wielu mieszkańców japońskiej stolicy powitało Nowy Rok na okolicznosciowych imprezach. Najhuczniej bawiono się jak zwykle w dzielnicach Shinjuku i Shibuya.

15:43

Na scenie na krakowskim Rynku rano trwały ostatnie próby przed wielką imprezą sylwestrową - transmisja w telewizji TVN.

Przygotowania do zabawy sylwestrowej w Krakowie
Przygotowania do zabawy sylwestrowej w KrakowieTVN24 Kraków
14:33

O godz. 14 czasu polskiego Nowy Rok hucznie powitano w Sydney.

Pokazy sztucznych ogni i kompozycji świetlnych obserwowało ponad milion ludzi. Spektakl trwał 20 minut i kosztował - w przeliczeniu - 4,7 miliona euro. Wielu mieszkańców Sydney już we wtorek przybyło do tamtejszego portu, by zapewnić sobie najlepsze miejsca do oglądania fajerwerków.

Środki bezpieczeństwa były zaostrzone, jak zawsze w przypadku masowych imprez, ale policja podkreśla, że nie było żadnych konkretnych ostrzeżeń przed zamachami terrorystycznymi.

14:04

Nowy Rok 2016 powitano w Australii!

Nad budynkiem opery w Sydney odbył się wielki pokaz z użyciem ok. 10 ton materiałów pirotechnicznych.

13:51

13:42

13:39

Sześć osób zostało zatrzymanych w czwartek w ramach śledztwa dotyczącego możliwych ataków terrorystycznych w Brukseli w okresie noworocznym - poinformowała belgijska prokuratura. Zatrzymania są rezultatem siedmiu przeszukań przeprowadzonych w czwartek rano w różnych częściach Brukseli i aglomeracji.

13:22

Prezydent USA Barack Obama został poinformowany o możliwości ataków terrorystycznych w okresie noworocznym w trzech wielkich amerykańskich miastach: Nowym Jorku, Los Angeles i Waszyngtonie. CNN

Wcześniej ostrzeżenia przed zamachami w czasie zabaw noworocznych pojawiły się też m.in. w Austrii. Z kolei w Brukseli z powodu zagrożenia zamachami terrorystycznymi odwołane zostały tradycyjne noworoczne uroczystości oraz pokazy sztucznych ogni.

13:20

Ponieważ Indonezja leży w 3 różnych strafach czasowych, świętowanie Nowego Roku na jej wschodnich wybrzeżach rozpocznie już za niecałe 3 godziny, zaś do stolicy - Dżakarty - dotrze dwie godziny później.

Nie wszędzie w Indonezji witanie 2016 roku będzie huczne. Władze miasta Banda Aceh zakazały bowiem mieszkańcom, w większości muzułmanom, udziału w obchodach Nowego Roku, wskazując, że wyznawców islamu obowiązuje zakaz obchodzenia chrześcijańskich świąt.

13:08

Postanowienia noworoczne powinniśmy realizować metodą "małych kroków" - przekonuje ekspertka od zarządzania stresem Joanna Delbar. - Jeśli przeszarżujemy już na początku i postawimy sobie nierealne wyzwania, to im nie sprostamy - dodaje.

Delbar radzi też, żeby przy podsumowywaniu mijającego rok skupić się na pozytywach, a myśląc o roku 2016 - na nowych możliwościach, jakie mogą się przed nami otworzyć. Ekspertka przyznaje, że okres noworoczny może być bardzo stresujący, m.in. z powodu podsumowań, jakie zwykle wówczas robimy.

13:07

Wieczorem odbędą się tradycyjne orędzia noworoczne przywódców państw, m.in. o godz. 20 wystąpienie prezydenta Francji Francois Hollande'a, o 21.55 - prezydenta Rosji Władimira Putina.

13:05
Świat wita nowy, 2016 rok
Świat wita nowy, 2016 rokTVN24 Biznes i Świat

Autor: mm, tmw//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl