Ponad milion osób uciekło z Sudanu do sąsiednich krajów

Źródło:
Reuters, PAP
Zniszczone budynki w wyniki walk w Sudanie
Zniszczone budynki w wyniki walk w SudanieReuters
wideo 2/2
Zniszczone budynki w wyniki walk w SudanieReuters

Szacuje się, że ponad milion osób przedostało się z Sudanu do sąsiednich krajów od czasu wybuchu wojny między rywalizującymi frakcjami wojskowymi w połowie kwietnia - poinformowała we wtorek Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji.

Konflikt spowodował, że 1 017 449 osób przedostało się z Sudanu do sąsiednich krajów, podczas gdy liczbę osób przesiedlonych w kraju szacuje się na 3 433 025, zgodnie z najnowszymi cotygodniowymi danymi opublikowanymi przez Międzynarodową Organizację do spraw Migracji (IOM).

CZYTAJ TEŻ: Cywile są zabijani, kobiety porywane i gwałcone. Zbrodnie wojenne w Sudanie. "Mogą to być czystki etniczne"

Wschodnioafrykański kraj pogrążył się w chaosie w połowie kwietnia tego roku, gdy trwające od miesięcy napięcia między wojskiem kraju a potężną grupą paramilitarną - Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) - przerodziły się w otwarte walki w stolicy, Chartumie, i innych częściach kraju - przypomniała agencja Associated Press. Konflikt zamienił miasta w pola bitew.

Google Maps

We wtorek wieczorem międzynarodowy port lotniczy w Chartumie podał, że sudański urząd lotnictwa cywilnego otworzył przestrzeń powietrzną we wschodnim regionie kraju.

Autorka/Autor:pp / prpb

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego:  Omer Erdem/Anadolu Agency via Getty Images