Izrael otworzy przejście graniczne dla pomocy humanitarnej, Joe Biden apeluje o większą pomoc dla ludności cywilnej

Źródło:
PAP

Władze Izraela zgodziły się na otwarcie przejścia granicznego Kerem Szalom dla pomocy humanitarnej - podała agencja Reutera, powołując się na wysokiego rangą urzędnika USA. W sprawie zwiększenia pomocy humanitarnej apelował prezydent USA Joe Biden, który w czwartek rozmawiał telefoniczne z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu oraz królem Jordanii Abdullahem II.

Izrael na prośbę USA zgodził się otworzyć przejście graniczne Kerem Szalom dla pomocy humanitarnej - podała w nocy z czwartku na piątek agencja Reutera, powołując się na wysokiego rangą urzędnika USA.

Na przejściu Kerem Szalom na granicy ze Strefą Gazy będzie dokonywana inspekcja ciężarówek z pomocą humanitarną. Obecnie Izrael sprawdza ciężarówki na mniejszym przejściu Niccana między Izraelem a Egiptem, zanim zostaną one wysłane do Rafah.

Przejście graniczne w Rafah między Egiptem a Strefą GazyAbed Rahim Khatib/Anadolu/Getty Images

Biden apeluje o zwiększenie pomocy dla ludności cywilnej

Prezydent USA odbył w czwartek rozmowy telefoniczne z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu oraz królem Jordanii Abdullahem II. W obu przypadkach podkreślił, że w Strefie Gazy potrzebna jest większa pomoc dla ludności cywilnej.

W wydanym przez Biały Dom komunikacie czytamy, że prezydent USA Joe Biden zwraca uwagę na "krytyczną potrzebę ochrony ludności cywilnej i oddzielenia jej od bojówek Hamasu, m.in. poprzez korytarze, które pozwolą ludziom bezpiecznie wydostać się poza obszar działań wojennych".

Prezydent podkreślił także znaczenie ciągłego i trwałego napływu pomocy humanitarnej do Gazy oraz wyraził "głębokie zaniepokojenie" przemocą stosowaną wobec Palestyńczyków oraz sytuacją zakładników pozostających w Gazie.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Abed Rahim Khatib/Anadolu/Getty Images