Polska mogłaby liczyć na pozytywną reakcję Rosji na propozycje, które będą "odideologizowane" - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Stwierdził, że Rosję w przeszłości łączyło z Polską więcej kontaktów niż z jakimkolwiek innym krajem europejskim. - Wszystko to jest teraz zamrożone - dodał.
- Mam wielką nadzieję, że z naszymi polskimi sąsiadami - nie boję się powiedzieć przyjaciółmi, mam wielu przyjaciół w Polsce - przezwyciężymy obecny okres i że próby sztucznego stworzenia powodów do rozdzielenia naszych narodów mimo wszystko nie przeważą - stwierdził we wtorek Siergiej Ławrow. - Zapewniam, że znajdziecie u nas jak najbardziej pozytywny oddźwięk na wszelkie propozycje, które będą odideologizowane, które będą opierać się na dzisiejszych, zasadniczych interesach obywateli Polski i obywateli Rosji - dodał.
Szef rosyjskiej dyplomacji wypowiadał się podczas dyskusji zorganizowanej w formie wideokonferencji przez Fundację Gorczakowa. Ławrow powiedział, że Rosję w przeszłości łączyło z Polską więcej kontaktów dwustronnych niż z jakimkolwiek innym krajem europejskim. - Wszystko to jest teraz zamrożone. Co więcej, uważam za bardzo smutny fakt zamrożenie reżimu bezwizowego między obwodem kaliningradzkim i sąsiednimi regionami Polski - dodał.
Zrewidowanie pięciu zasad wspólnej polityki
Zdaniem ministra Unia Europejska nieraz deklarowała, że coraz bliższy jest moment, gdy trzeba będzie zrewidować pięć zasad wspólnej polityki wobec Rosji, zaproponowanych za kadencji poprzedniej szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini. Zostały one przyjęte w 2016 roku, po aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję.
- Polska i inne kraje (Unii Europejskiej) opowiadają się za utrzymaniem zasad, oświadczając, że nie należy czynić żadnych posunięć. Tym niemniej są kraje, które uważają, że trzeba przyjrzeć się sytuacji z otwartymi oczami, przede wszystkim biorąc pod uwagę względy gospodarcze i interesy narodów - powiedział Ławrow.
Tłumaczył, że Rosja rozwija współpracę dwustronną z krajami UE, bo "Bruksela zamroziła wszystkie kanały" współpracy, a "stolice państw członkowskich opowiadają się za rozwijaniem stosunków dwustronnych". Zapewnił, że Rosja "jest gotowa rozmawiać z UE we wszelkich okolicznościach".
Fundacja Gorczakowa zajmuje się promowaniem rosyjskich programów socjalnych za granicą i wspieraniem mediów rosyjskojęzycznych w innych krajach.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: MSZ Rosji