Ponad 20 członków NATO osiągnie w tym roku cel Sojuszu, jakim jest przeznaczenie co najmniej 2 procent PKB na obronność – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, podkreślając, w jaki sposób sojusznicy zwiększyli wydatki wojskowe od czasu, gdy Rosja odebrała Krym Ukrainie w 2014 roku.
- Więcej niż 20 państw członkowskich zrealizuje w tym roku cel Sojuszu dotyczący wydatków na obronność na poziomie przynajmniej 2 procent PKB - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Waszyngtonie podczas wystąpienia w think tanku Wilson Center.
Szef NATO powiedział w Białym Domu prezydentowi USA Joe Bidenowi, że pięć lat temu mniej niż 10 członków realizowało ten cel. – W Europie i Kanadzie sojusznicy NATO zwiększają w tym roku wydatki na obronę o 18 procent, co stanowi największy wzrost od dziesięcioleci, a 23 sojuszników wyda w tym roku na obronę co najmniej 2 procent PKB – dodał.
Przemawiając wcześniej w ośrodku doradczym Wilson Center, Stoltenberg powiedział, że zwiększenie wydatków na obronę "jest dobre dla Europy i dobre dla Ameryki, zwłaszcza że duża część tych dodatkowych pieniędzy jest wydawana w USA".
Kraje NATO zwiększają wydatki na obronność
Agencja AP odnotowuje, że jest to niemal czterokrotny wzrost w porównaniu z 2021 r., gdy tylko sześć krajów wypełniało tę rekomendację Sojuszu. W kolejnym roku doszło do agresji Rosji na Ukrainę.
W obliczu tej agresji i toczącej się już ponad dwa lata wojny, która negatywnie wpłynęła na sytuację bezpieczeństwa w regionie, wiele państw NATO zdecydowało się na zwiększenie wydatków na obronność. Ponadto w związku z rosyjską napaścią na sąsiada na wstąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego zdecydowały się Szwecja i Finlandia.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Dengrier M. Baez/Marine Corps