Stoltenberg: sankcje wobec Korei Północnej pozostaną w mocy


Spotkanie przywódców Korei Północnej i Korei Południowej to ważny krok ku obniżeniu napięcia w regionie, ale do zniesienia sankcji konieczne są konkretne działania ze strony Pjongjangu - powiedział w piątek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

- Sojusz Północnoatlantycki zawsze popierał polityczne, negocjacyjne podejście do rozwiązywania problemów. Dlatego z zadowoleniem odnotowujemy spotkanie koreańskich przywódców – oświadczył Stoltenberg po zakończeniu pierwszej części spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli.

Sankcje będą utrzymane

Zastrzegł jednak, że sankcje wobec władz w Pjongjangu powinny zostać utrzymane, dopóki nie będzie widać "prawdziwej zmiany w zachowaniu Korei Północnej". Zdaniem szefa NATO piątkowe spotkanie prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una było efektem skutecznej „politycznej, dyplomatycznej i ekonomicznej presji” ze strony społeczności międzynarodowej.

Stoltenberg przypomniał, że w ostatnich miesiącach Rada Bezpieczeństwa ONZ uzgodniła wprowadzenie "nowych, dalej idących sankcji" wobec Korei Północnej i sankcje te "zaczęto wprowadzać w życie bardziej zdecydowanie niż dotychczas". - Jestem głęboko przekonany, że ta silna międzynarodowa presja pomogła stworzyć obecną sytuację – ocenił.

Historyczny szczyt

Spotkanie Mun Dze Ina z Kim Dzong Unem było trzecim w historii i pierwszym od 11 lat spotkaniem przywódców zwaśnionych państw koreańskich. Po raz pierwszy od zakończenia wojny z lat 1950-1953 północnokoreański przywódca postawił stopę na południowokoreańskiej ziemi.

Nakładane i kilkakrotnie zaostrzane sankcje ONZ i UE wobec Korei Północnej są reakcją na prace nad bronią jądrową i pociskami balistycznymi, prowadzone przez Pjongjang wbrew licznym rezolucjom Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Po raz pierwszy sankcje wprowadzono w 2006 roku, po tym, jak Pjongjang przyznał się do przeprowadzenia próby jądrowej. ONZ i UE uznały ją za poważne zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, podważające globalny system nierozprzestrzeniania broni nuklearnej.

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: