Świat

Stewardessy w hidżabach, bo same chciały

Świat


Stewardesy egipskich linii lotniczych zaczęły z własnej woli nosić hidżaby, czyli zasłony na włosy i szyję, podczas pracy na pokładzie samolotów narodowego przewoźnika Egypt Air. To pierwszy raz od utworzenia firmy w 1932 roku.

Przewoźnik zgodził się na hidżaby po wrześniowym strajku personelu pokładowego. Pierwszy lot ze stewardesami w hidżabach odbył się w sobotę do Dżuddy w Arabii Saudyjskiej. Jak podał przedstawiciel Egypt Air, hidżab i kapelusz dla stewardes zaprojektowała zagraniczna firma. Na 900 zatrudnionych przez przewoźnika kobiet nosić go ma około 250 stewardes.

Dobrowolny konserwatyzm

W czasach rządów prezydenta Hosniego Mubaraka, obalonego w lutym 2011 roku, noszenie hidżabu w niektórych państwowych instytucjach, takich jak telewizja czy narodowe linie lotnicze, było nie do pomyślenia. Po wyborze w czerwcu na urząd prezydenta Mohammeda Mursiego, wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego, kobiety zatrudnione w Egypt Air rozpoczęły kampanię na rzecz noszenia hidżabu, zakładanego poza domem przez większość muzułmanek w Egipcie. Zdaniem większości muzułmańskich uczonych decyzja o zakrywaniu włosów należy do samej kobiety. Pogląd ten podziela Bractwo Muzułmańskie, najsilniejsze ugrupowanie polityczne w Egipcie. Pierwsza dziennikarka w hidżabie zakrywającym włosy i szyję na antenie państwowej telewizji pojawiła się we wrześniu.

Autor: mk//kdj / Źródło: PAP