Jeff Bezos odszedł z funkcji szefa Amazona

Autor:
mjz//now
Źródło:
PAP

Założyciel Amazona i najbogatszy człowiek świata Jeff Bezos oficjalnie odszedł w poniedziałek z roli dyrektora wykonawczego firmy, przekazując stanowisko bliskiemu współpracownikowi Andy'emu Jassy'emu. Bezos stał na czele spółki przez 27 lat.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zmiana na czele cyfrowego giganta była zapowiadana miesiące wcześniej i została sformalizowana w dniu 27. urodzin spółki. Od poniedziałku nowym dyrektorem wykonawczym (CEO) Amazona jest Andy Jassy, dotychczasowy szef Amazon Web Services, spółki-córki oferującej usługi w cyfrowej chmurze. Jassy blisko współpracował z Bezosem od początków rozwoju firmy.

Nadal będzie kluczową postacią

Mimo zmiany władzy Bezos nadal zachowa duży wpływ na spółkę. Obejmie funkcję "prezesa wykonawczego", skupiając się na nowych produktach i inicjatywach firmy. Nadal będzie też największym akcjonariuszem Amazona, posiadając ponad 10 procent jego akcji. Wszystko to oznacza, że jego zdanie będzie miało kluczową wagę w najważniejszych decyzjach firmy.

Miliarder zapowiadał wcześniej, że po zmianie swojej roli więcej czasu zamierza między innymi poświęcać na rozwój Blue Origin, swojej firmy kosmicznej, za pomocą której 20 lipca ma odbyć podróż na granicę kosmosu. Chce też bardziej zaangażować się w swoje projekty filantropijne - jeden skupiony na bezdomności, drugi na inicjatywach ekologicznych - oraz w funkcjonowanie dziennika "Washington Post", którego jest właścicielem.

Jeff BezosElif Ozturk / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM/PAP

Stał na czele firmy przez 27 lat

Bezos odchodzi od sterów firmy w szczycie jej potęgi. W ciągu 27 lat Amazon przeszedł ewolucję od internetowej księgarni do biznesowego imperium rozciągniętego na wiele branż i obecnego w życiu setek milionów ludzi na całym świecie. Amazon był też jednym z największych beneficjentów pandemii. Dzięki wzrostowi popularności zakupów on-line firma w ubiegłym roku zanotowała rekordowe wyniki: 386 miliardów dolarów przychodu, o 100 miliardów więcej niż rok wcześniej, oraz wzrost zysków netto o 84 procent. Od początku 2020 wartość akcji firmy z Seattle wzrosła niemal o 100 procent. Wraz z nią wzrósł też majątek 57-letniego Bezosa, szacowany na niemal 200 miliardów dolarów.

Mimo to Amazon może wkrótce stanąć przed problemami: amerykański Kongres zajmuje się obecnie projektami ustaw antymonopolowych, które mają na celu utrudnić rozrost dominacji cyfrowego giganta i innych podobnych, dużych firm, a nawet potencjalnie zmusić go do sprzedaży części biznesu. Spółka jest też szeroko krytykowana za wyzysk pracowników, zwłaszcza nisko opłacanych pracowników magazynów. Mimo porażki inicjatywy założenia pierwszego związku zawodowego pracowników firmy w Alabamie eksperci uważają, że presja na spółkę w obszarze praw pracowniczych będzie rosnąć.

Autor:mjz//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Elif Ozturk / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM/PAP

Pozostałe wiadomości