W poprzednim spocie Komisji Europejskiej dotyczącym 20-lecia przełomu 1989 r. "Solidarności" w ogóle nie było. Teraz polski wkład w zjednoczenie Europy doczekał się kilku dodatkowych sekund. Ale Okrągłego Stołu i wyborów 4 czerwca nadal nie ma.
W poprzedniej reklamówce Polskę było widać przez zaledwie kilka sekund - na inscenizowanych zdjęciach z obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Na żadnym z ujęć demonstranci nie mają nawet transparentu z napisem "Solidarność".
Uchybieniem był też m.in. transparent z "Gazetą Polską", która - jak wiadomo - powstała dopiero w 1993 r., nie mogła więc odegrać żadnej roli w obaleniu komunizmu.
Więcej "Solidarności"
Teraz Komisja Europejska poprawiła spot - Polska nie zagrzała w nim jednak miejsca wyjątkowo długo. Pojawiło się za to ZOMO i tłumy demonstrantów z flagami "Solidarności". Nadal jednak część dotycząca Polski mówi jedynie o 1981 r.
Berlin najważniejszy
O polskim wkładzie w rok 1989 r. słowa nie ma. Europejczycy z umieszczonego w internecie klipu nie dowiedzą się zatem ani o Okrągłym Stole, ani o wyborach 4 czerwca.
Wiele miejsca zajmuje za to centralny symbol klipu - berlińska Brama Brandenburska, przed którą przez kilkadziesiąt lat przebiegał słynny mur. To właśnie data jego zburzenia - 9 listopada 1989 r. - jest dla twórców klipu symbolem obalenia komunizmu.
Sikorski: przynajmniej minimum
Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski zapytany przez dziennikarzy o nowy poprawiony spot mówił: "nikt za nas nie zatroszczy się o to, aby nasza narracja historyczna była obecna w obiegu i w pamięci Europy". - Lepiej późno, nic wcale. Komisja skorygowała spot i umieściła Solidarność w spocie. To jest minimum, którego byśmy sobie życzyli - mówił Sikorski podczas konferencji prasowej.
Jak dodał "uważamy, że nasza rola była kluczowa w budzeniu sumień, poprzez ruch Solidarności, ale byliśmy też krajem, w którym odbyły się pierwsze quasi-demokratyczne wybory, zanim padł mur berliński". Zaznaczył, że to właśnie Polacy "dali innym odwagę do robienia tego, co w 1989 roku razem zrobiliśmy". - Trzeba uznać i zauważyć wkład wszystkich tych, którzy walczyli wtedy o wolność, o uwolnienie Europy od drugiego okrutnego totalitaryzmu XX wieku - mówił Sikorski.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: YouTube