TVN24 | Świat

Białorusko-rosyjskie manewry wojskowe "nie są wymierzone przeciwko innym krajom"

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP
Ćwiczenia Słowiańskie Braterstwo 2019
Ćwiczenia Słowiańskie Braterstwo 2019 mil.ru
wideo 2/35
mil.ruĆwiczenia Słowiańskie Braterstwo 2019

Ministerstwo Obrony Rosji oświadczyło, że manewry Słowiańskie Braterstwo 2020, które rozpoczęły się 14 września, nie są wymierzone przeciwko innym krajom. Poinformowało ono, że udział w ćwiczeniach biorą siły powietrznodesantowe. W tym roku ćwiczenia są białorusko-rosyjskie. Z udziału w nich wycofała się Serbia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

14 września na poligonie Brzeskim na Białorusi rozpoczął się pierwszy etap ćwiczeń, które mają charakter antyterrorystyczny - podało ministerstwo. Etap ten zakończy się 25 września.

Białoruski resort obrony poinformował, że "oddziały rosyjskiej 76. dywizji desantowo-szturmowej przybyły na poligon Brzeski, by wziąć udział w planowym wspólnym białorusko-rosyjskim ćwiczeniu taktycznym Słowiańskie Braterstwo-2020".

Ze strony białoruskiej w manewrach uczestniczą żołnierze 38. brygady desantowo-szturmowej sił operacji specjalnych.

Żołnierze rosyjskiej 76. dywizji desantowo-szturmowej mil.ru

"Ogółem w manewrach praktycznych weźmie udział do 1500 żołnierzy, ponad 150 jednostek sprzętu lotniczego, bojowego i specjalnego. Po zakończeniu ćwiczeń rosyjscy żołnierze wrócą do ojczyzny" – zapowiedziano w komunikacie.

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło, że manewry nie są wymierzone przeciwko innym krajom.

"Cechą szczególną będzie wykonywanie zadań szkoleniowo-bojowych w warunkach nocnych"

Wcześniej strona rosyjska informowała, że w manewrach weźmie udział ogółem 800 żołnierzy, z tego 300 z Rosji. Kraj ten zapowiadał również udział 70 jednostek swojego sprzętu, w tym bojowych wozów desantu BMD-4M i transporterów opancerzonych BTR-MDM Rakuszka.

CZYTAJ TAKŻE: Generał Wojnau "nie wyklucza wykorzystania odpowiedzi siłowej na bezpośrednie zagrożenie militarne" >>>

Według zapowiedzi białoruskiego resortu obrony manewry będą mieć dwa etapy. Pierwszy przewiduje przećwiczenie współdziałania żołnierzy obu krajów. W dniach 21-23 na poligonie Brzeskim i w rejonie rzeki Muchawiec odbędzie się faza aktywna manewrów. Tematem, jak zapowiedziano, jest walka z terroryzmem i działania specjalne w ramach zadań antyterrorystycznych.

Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe
Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe (nagranie z kwietnia 2018 roku)Ministerstwo Obrony Rosji

"Cechą szczególną będzie wykonywanie zadań szkoleniowo-bojowych w warunkach nocnych. Będą to m.in. marsze, desant, forsowanie przeszkód wodnych i strzelanie bojowe" – podano.

Żołnierzom z Rosji zostanie również zapewniony program kulturalno-krajoznawczy: "odwiedzą miejsca historyczne i zapoznają się z tradycjami kultury białoruskiej".

Manewry Słowiańskie Braterstwo odbywają się co roku od 2015 roku po kolei na terytorium jednego z trzech państw – Białorusi, Rosji i Serbii. W ubiegłym roku gospodarzem była Serbia. W tym roku kraj ten wycofał się z udziału w ćwiczeniu tuż przed jego rozpoczęciem.

Białoruscy żołnierze przybyli do Rosji na ćwiczenia Kaukaz 2020

Resort obrony Rosji poinformował także o przybyciu żołnierzy białoruskich do Rosji, którzy wezmą udział w strategicznych ćwiczeniach dowódczo-sztabowych Kaukaz 2020. Odbędą się one w dniach 21-26 września.

Podczas tych manewrów "żołnierze białoruscy w składzie koalicyjnej grupy wojsk przećwiczą prowadzenie obrony, odparcie ataków przeciwnika z powietrza, przejścia do ofensywy i pokonanie przeciwnika" - powiadomiło ministerstwo. Udział w ćwiczeniach Kaukaz 2020 weźmie około 350 żołnierzy Białorusi, ponad 30 czołgów i pojazdów bojowych.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru