TVN24 | Świat

Słowacja wstrzymuje szczepienia pierwszą dawką preparatem AstraZeneki

TVN24 | Świat

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP
Niedzielski o AstraZenece: to bezpieczna szczepionka
Niedzielski o AstraZenece: to bezpieczna szczepionkaTVN24
wideo 2/21
TVN24Niedzielski o AstraZenece: to bezpieczna szczepionka

O wstrzymaniu szczepień pierwszą dawką preparatem firmy AstraZeneca poinformował we wtorek słowacki resort zdrowia. Szczepionka będzie nadal podawana osobom, które czekają na drugą dawkę.

Decyzja słowackiego resortu zdrowia ma związek z informacją Państwowego Instytutu Kontroli Leków (SUKL) o zgonie 47-letniej kobiety po podaniu szczepionki tej firmy. - Ministerstwo Zdrowia rozważa kilka możliwych rozwiązań, jak będziemy podchodzić do tej sprawy na Słowacji. Wykonujemy wszystkie potrzebne ekspertyzy i przekażemy informacje jeszcze w tym tygodniu – powiedziała dziennikarzom rzeczniczka resortu zdrowia Zuzana Eliaszova.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

U kobiety stwierdzono genetyczne zaburzenia związane z krwawieniem

Sekcja zwłok kobiety wykazała, że przyczyna śmierci była związana z zakrzepem krwi, co mogło być jednym z możliwych, ale bardzo rzadkich efektów ubocznych po podaniu szczepionki firmy AstraZeneca.

U kobiety stwierdzono także genetyczne zaburzenia związane z krwawieniem. SUKL uznał jednak, że istnieje prawdopodobny związek między szczepieniem kobiety i zakrzepem krwi.

Szczepionkę firmy AstraZeneca podawano na Słowacji osobom w wieku od 18. do 44. roku życia. Wcześniej podawano ją osobom do 59. roku życia.

Według ostatnich badań opinii publicznej większość Słowaków ufa szczepionce Pfizer/BioNTech. Preparat firmy AstraZeneca jest jednym z najmniej popularnych w kraju.

EMA: korzyści ze stosowania preparatu przewyższają ryzyko

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała 23 kwietnia, że korzyści ze stosowania preparatu Vaxzevria firmy AstraZeneca przewyższają ryzyko powikłań u osób dorosłych, skutecznie zapobiegając hospitalizacjom i zgonom.

"Jednak nie było wystarczającej ekspozycji i czasu obserwacji, aby określić, czy ryzyko zakrzepów krwi z małą liczbą płytek krwi po drugiej dawce będzie się różnić od ryzyka po pierwszej dawce" – przekazała Agencja.

Najczęstsze działania niepożądane są - jak podała - "zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni". "Najpoważniejszymi skutkami ubocznymi są bardzo rzadkie przypadki niezwykłych zakrzepów krwi z niską liczbą płytek krwi, które szacuje się na 1 na 100 000 zaszczepionych osób" – zakomunikowała.

Autor:pp/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: