Szef MSZ Irlandii: zobaczyliście dzisiaj frustrację Donalda Tuska


Podejście na zasadzie "bierz albo nie" nie doprowadzi do porozumienia - tak minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney skomentował we wtorek propozycje brytyjskiego rządu dotyczące brexitu. Wspomniał w tym kontekście o "frustracji" przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Wcześniej tego dnia Tusk skrytykował postawę premiera Borisa Johnsona. "Stawką jest przyszłość Europy i Wielkiej Brytanii" - wskazał na Twitterze.

Szef irlandzkiego MSZ Simon Coveney spotkał się we wtorek w Brukseli z głównym unijnym negocjatorem w sprawie brexitu Michelem Barnierem.

"Nie będzie porozumienia"

- Ze strony Donalda Tuska zobaczyliście dzisiaj frustrację, że propozycje wydają się z brytyjskiej perspektywy oparte na zasadzie "bierz albo nie" - powiedział Coveney na konferencji prasowej.

- Zgadzam się, że jeśli podejście ze strony rządu brytyjskiego w związku ze złożonymi w zeszłym tygodniu przez premiera propozycjami opiera się na zasadzie "bierz albo nie", to rząd brytyjski musi wiedzieć, że nie będzie porozumienia - dodał szef irlandzkiej dyplomacji.

Tusk pytał Johnsona: quo vadis?

Wcześniej we wtorek Tusk skrytykował na Twitterze brytyjskiego premiera Borisa Johnsona za brak jednoznacznego stanowiska w sprawie wyjścia jego kraju z UE.

"Stawką nie jest wygrana w jakieś głupiej grze oskarżeń. Stawką jest przyszłość Europy i Wielkiej Brytanii, jak również bezpieczeństwo i interesy naszych obywateli. Nie chcesz umowy, nie chcesz przedłużenia, nie chcesz wycofania (wniosku o wyjście Wielkiej Brytanii z UE - red.). Quo vadis?" – zapytał przewodniczący Rady Europejskiej premiera Wielkiej Brytanii.

Propozycje Johnsona

W ubiegłym tygodniu Johnson przedstawił brytyjskie propozycje na zastąpienie tzw. irlandzkiego backstopu, który jest główną przeszkodą w osiągnięciu porozumienia z UE na temat warunków brexitu. Zgodnie z tymi propozycjami po zakończeniu w 2020 r. okresu przejściowego Irlandia Północna miałaby wyjść wraz z resztą Zjednoczonego Królestwa z unii celnej z UE, ale pozostałaby w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami. Bruksela uznała te propozycje za niewystarczające. Jeśli do czasu unijnego szczytu w dniach 17-18 października obie strony nie osiągną porozumienia, a Johnson nie zwróci się o opóźnienie terminu brexitu, to scenariusz wyjścia Wielkiej Brytanii bez umowy może się okazać nieunikniony.

Kalendarz Brexitu PAP/Maciej Zieliński

Autor: rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: