TVN24 | Świat

Silne poparcie dla Trójmorza. "Można spodziewać się, że także za ewentualnej prezydentury Bidena"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
TVN24.pl, PAP
Komisja Senatu USA wspiera Trójmorze
TVN24 BiSKomisja Senatu USA wspiera Trójmorze

Istnieje zgoda zarówno Partii Republikańskiej, jak i Demokratycznej co do tej inicjatywy, można zatem spodziewać się, że byłaby ona kontynuowana także za ewentualnej prezydentury Joe Bidena - powiedział na antenie TVN24 BiS doktor Tomasz Płudowski z Collegium Civitas, komentując poparcie amerykańskich parlamentarzystów dla Inicjatywy Trójmorza.

Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 roku z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie do grupy należy 12 państw UE - Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry - położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Komisja spraw zagranicznych Izby Reprezentantów jednogłośnie przegłosowała w ubiegłym tygodniu projekt rezolucji wyrażającej poparcie dla Inicjatywy Trójmorza. - To zostało przegłosowane w sposób niepartyjny, z poparciem obydwu partii, czyli to nie jest kwestia polityczna w sensie wewnętrznym. Istnieje co do tej inicjatywy zgoda powszechna. Inicjatywa pochodzi od demokraty i utwierdza prezydenta Stanów Zjednoczonych do popierania polityki obecnego prezydenta (Andrzeja Dudy - przyp. red.) we współpracy z 12 krajami regionu - mówił na antenie TVN24 BiS amerykanista doktor Tomasz Płudowski.

Inicjatorami uchwały są mająca polskie korzenie Marcy Kaptur z Partii Demokratycznej ze stanu Ohio oraz republikanin Adam Kiniziger z Illinois. Pod projektem podpisało się też 39 innych kongresmenów z obydwu ugrupowań. - Im (Amerykanom - przyp. red.) głównie chodzi o realizację z jednej strony własnych interesów ekonomicznych i finansowych, polegających na sprzedaży między innymi gazu, ale z drugiej strony ujęte jest to w ramach konfliktu interesów czy walki wpływów amerykańskich, chińskich i rosyjskich - ocenił Płudowski.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Jak zaznaczył, chodzi o ograniczenie wpływów rosyjskich i chińskich ze strony Stanów Zjednoczonych na polu energetycznym, a także w sferze szerokiej infrastruktury i internetowej. Pytany o ewentualne poparcie inicjatywy Trójmorza niezależnie od wyników wyborów prezydenckich w USA, które odbędą się 3 listopada, Płudowski odpowiedział, że "w związku z tym, że istnieje zgoda zarówno Partii Republikańskiej, jak i Demokratycznej co do tej inicjatywy, można spodziewać się, że byłaby ona kontynuowana także za ewentualnej prezydentury Joe Bidena", czyli rywala obecnego prezydenta USA w wyścigu wyborczym.

Projekt rezolucji wyraża wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza "w jej wysiłkach na rzecz zwiększenia odporności energetycznej i łączności infrastruktury w Europie Środkowej i Wschodniej", zachęca państwa członkowskie do wspólnego finansowania projektów energetycznych i infrastrukturalnych, a także do rozszerzenia współpracy na tym polu o państwa spoza UE, takie jak Ukraina, Mołdawia oraz kraje Bałkanów Zachodnich.

Rezolucja potwierdza też uprawnienia prezydenta USA do finansowego wsparcia projektów w ramach Trójmorza, zachęca państwa do dywersyfikacji źródeł energii - w tym źródeł odnawialnych - oraz "potępia jakiekolwiek wysiłki Rosji, by używać energii jako broni mającej wywierać presję lub podważać wolność i demokrację w Europie".

Po przegłosowaniu przez komisję uchwała trafi pod obrady całej Izby Reprezentantów.

Autor:tas\mtom

Źródło: TVN24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP