Sikorski w Teheranie na przełomie lutego i marca


Radosław Sikorski na przełomie lutego i marca złoży wizytę w Iranie - dowiedział się TVN24 Biznes i Świat.

Pod koniec grudnia irańska telewizja Press TV poinformowała, że Sikorski oraz szef MSZ Szwecji Carl Bildt udadzą się do Teheranu - osobno - "w ciągu dwóch nadchodzących miesięcy". Teraz, jak dowiedział się TVN24 Biznes i Świat, termin wizyty został bardziej sprecyzowany, do przełomu lutego i marca.

Sikorski i Bildt będą kolejnymi zachodnimi politykami, którzy złożą wizytę w Teheranie i spotkają się z najwyższymi urzędnikami irańskim od czasu podpisania przez Iran 26 listopada w Genewie wstępnego porozumienia z grupą 5+1 ws. swojego programu atomowego.

W Teheranie pojawiła się już m.in. włoska minister spraw zagranicznych Emma Bonino, delegacja brytyjskich parlamentarzystów, a w najbliższym czasie do Iranu wybiera się szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Pod koniec października w Iranie był wiceszef polskiego resortu dyplomacji Bogusław Winid.

Porozumiene 5+1

Genewskie porozumienie zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Iran zobowiązał się m.in. wstrzymać wzbogacanie uranu powyżej 5 proc. i zneutralizować posiadane zapasy uranu wzbogaconego do 20 proc. Teheran zapowiedział również, że nie będzie instalował dodatkowych wirówek do wzbogacania uranu jakiegokolwiek typu, a także nie uruchomi reaktora atomowego w Araku i zapewni MAEA dostęp do zakładów produkujących wirówki i do kopalni uranu. W zamian za to zniesione zostanie embargo na sprzedaż irańskiej ropy; Iran jednak nie będzie mógł zwiększyć produkcji surowca. Ponadto otrzyma licencje na naprawy i przeglądy techniczne swej cywilnej floty powietrznej. Częściowo zostaną zniesione sankcje dotyczące obrotu złotem, innymi metalami szlachetnymi i samochodami z Iranem.

Ustalenia porozumienia wejdą w życie 20 stycznia. Jest to porozumienie tymczasowe, które ma obowiązywać przez sześć miesięcy.

Autor: mtom / Źródło: TVN24 BiS, PAP, Press TV

Pozostałe wiadomości