Pytanie o doktrynę nuklearną. Siergiej Ławrow odpowiada: wszystkie doktryny Rosji będą miały zastosowanie do przyłączonych terytoriów

Autor:
FC//rzw
Źródło:
Reuters, PAP

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zapowiedział w sobotę w Nowym Jorku, że wszystkie rosyjskie prawa i doktryny będą miały zastosowanie do terytoriów Ukrainy, "przyłączonych" do Rosji w drodze "referendów". Zapytany o możliwość użycia broni jądrowej w obronie zaanektowanych regionów Ukrainy, odparł, że wszystkie terytoria Rosji są "pod pełną ochroną państwa".

Przebywający w Nowym Jorku na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Siergiej Ławrow, szef rosyjskiej dyplomacji, został na konferencji prasowej zapytany, czy Rosja uznaje, że miałaby podstawy do użycia broni jądrowej w obronie zaanektowanych regionów Ukrainy. Odparł, że "wszystkie terytoria Federacji Rosyjskiej, które mogą zostać objęte rosyjską Konstytucją, będą oczywiście pod pełną ochroną państwa, jest to całkowicie naturalne".

- Wszystkie prawa, doktryny, koncepcje i strategie Federacja Rosyjska będzie mogła zastosować na całym jej terytorium - dodał Ławrow, odnosząc się - jak podkreśla agencja Reutera - również konkretnie do doktryny w sprawie użycia broni jądrowej.

Jak przypomina Reuters, pytanie do Ławrowa padło niedługo po tym, jak w czwartek były prezydent Dmitrij Miedwiediew, mocno wspierający politykę Władimira Putina, oświadczył, że każda broń w arsenale Moskwy, w tym strategiczna broń jądrowa, może być użyta do obrony terytoriów włączonych do Rosji.

Na nowojorskiej konferencji prasowej szef MSZ Rosji oświadczył również, że po "referendach" odbywających się w czterech obwodach na wschodzie i południu Ukrainy Moskwa "oczywiście uszanuje wolę tych ludzi, którzy od wielu długich lat cierpią z powodu nadużyć neonazistowskiego reżimu" w Kijowie.

Ławrow: Zachód uczestniczy w konflikcie

Komentując zapowiedź USA o nieuchronnej reakcji Waszyngtonu w przypadku "przyłączenia" ukraińskich terytoriów do Rosji, szef rosyjskiego MSZ oświadczył, że "nie zamierza przedstawiać żadnych ponurych prognoz”, ale stwierdził, że "dostarczając broń do Kijowa, Stany Zjednoczone, Unia Europejska i NATO nie mogą twierdzić, że są neutralne i nie mogą mówić, że nie uczestniczą w konflikcie".

Rosyjski ocenił, iż "oficjalna rusofobia na Zachodzie jest bezprecedensowa, a jej skala jest groteskowa”, natomiast Unia Europejska, zdaniem Ławrowa, stała się "autorytarna i dyktatorska".

"Taka retoryka zagraża światu"

"Nieodpowiedzialne wypowiedzi Putina i Ławrowa dotyczące możliwego użycia broni jądrowej są absolutnie nie do przyjęcia" – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba. 

"Ukraina się nie podda. Wzywamy wszystkie mocarstwa nuklearne do zabrania głosu i wyjaśnienia Rosji , że taka retoryka zagraża światu i nie będzie tolerowana".

Trwają rosyjskie pseudoreferenda

Od piątku władze okupacyjne w zajętych częściowo przez wojska rosyjskie czterech obwodach na wschodzie i południu Ukrainy przeprowadzają pseudoreferenda aneksyjne. Głosowania na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego mają potrwać do wtorku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 BiS na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC//rzw

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości