Zaplanowane na 8 lutego w Genewie rozmowy pokojowe w sprawie Syrii zostały przełożone na koniec lutego - poinformował szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Minister dodał, że w Genewie należy zacząć prace nad nową syryjską konstytucją.
- Ponownie data została przesunięta z 8 lutego na koniec miesiąca - powiedział w piątek Siergiej Ławrow, który spotkał się z przedstawicielami syryjskiej opozycji.
Szef MSZ tłumaczył, że rosyjski projekt konstytucji dla Syrii łączy postulaty rządu prezydenta Baszara el-Asada i jego przeciwników. Jak podkreślił, pracując nad projektem ustawy zasadniczej Moskwa chciała zebrać kwestie ważne zarówno dla władz w Damaszku jak i dla opozycji, które były zgłaszane w ostatnich latach.
"Ważny krok"
Ławrow dodał, że liczy, iż przedstawione w dokumencie propozycje będą stanowić impuls do dalszych prac podczas negocjacji w Genewie.
Dyplomata uznał, że w sprawie Syrii należy przestać "chodzić w kółko" i "należy skoncentrować się na konkretnych kwestiach zarysowanych w rezolucji nr 2254 Rady Bezpieczeństwa ONZ". Chodzi o uchwalony 18 grudnia 2015 roku dokument, który zobowiązał specjalnego przedstawiciela ONZ ds. Syrii "do zaproszenia delegacji syryjskiego rządu i opozycji do podjęcia w trybie pilnym formalnych negocjacji w sprawie procesu zmian politycznych".
Odnosząc się do zakończonych na początku tego tygodnia rozmów w stolicy Kazachstanu szef rosyjskiej dyplomacji ocenił, że stanowiły one "ważny krok" w kierunku porozumienia syryjskiego. Negocjacje pokojowe w Astanie zakończyły się we wtorek. Były one traktowane jako rozmowy uzupełniające przed zaplanowanymi na luty negocjacjami w Genewie pod egidą ONZ.
Trójstronny mechanizm
Według opublikowanego w Astanie oświadczenia Iran, Rosja i Turcja uzgodniły w ich toku m.in. trójstronny mechanizm monitorowania i egzekwowania zawieszenia broni w Syrii. Pozwala on tym trzem państwom na natychmiastową reakcję na wszelkie przypadki naruszenia rozejmu.
Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, gdy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego już blisko sześć lat konfliktu zbrojnego śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.
Autor: tas\mtom / Źródło: PAP