Zamach na byłego premiera Japonii. Shinzo Abe nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BBC, NHK

Lekarzom nie udało się uratować życia byłego premiera Japonii Shinzo Abego. Informację o śmierci polityka podała rządząca krajem Partia Liberalno-Demokratyczna oraz lekarze. Były szef japońskiego rządu został postrzelony z broni palnej w trakcie wystąpienia w miejscowości Nara, położonej 20 kilometrów od Kioto. Zgromadzeni na miejscu świadkowie usłyszeli dwa strzały. Mężczyzna podejrzany o zabójstwo polityka został zatrzymany.

O śmierci 67-letniego byłego premiera Japonii Shinzo Abego poinformował w piątek publiczny nadawca NHK, powołując się na urzędników. Następnie informację potwierdziła Partia Liberalno-Demokratyczna.

Śmierć polityka potwierdził także dyrektor szpitala przy prefekturalnym Uniwersytecie Medycznym w Narze, gdzie trafił Abe. Przekazał, że były premier "obficie krwawił", a kula, która go trafiła, dotarła "wystarczająco głęboko, by dosięgnąć jego serca". - Niestety, nie mogliśmy go uratować - powiedział dyrektor placówki.

Poinformowano, że byłego premiera ratowało dwudziestu lekarzy. Początkowo było ich dziesięciu, ale ze względu na stan zdrowia polityka podwojono tę liczbę.

"Barbarzyński zamach", "nikczemny atak", "szokujące wieści". Reakcje polityków z całego świata

Abe trafił do szpitala po tym, jak został zaatakowany około godziny 11.30 (czasu lokalnego, 4.30 polskiego czasu) w trakcie wiecu wyborczego przed stacją kolejową Yamato-Saidaiji w mieście Nara w zachodniej Japonii. Agencja Zarządzania Pożarami i Katastrofami (FDMA), działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Komunikacji, potwierdziła, że były szef rządu został postrzelony w prawą część szyi.

Shinzo AbeGetty Images North America

Zamach na Abego to pierwsze zabójstwo urzędującego lub byłego premiera Japonii od lat 30. XX wieku - zwrócili uwagę dziennikarze agencji Reuters. Politolog z Uniwersytetu Waseda Airo Hino ocenił zamach jako bezprecedensowy w dziejach Japonii.

Wcześniej NHK, powołując się na informacje policji, podał, że Abe został postrzelony od tyłu. Według telewizji TBS pocisk trafił byłego premiera w lewą część klatki piersiowej i szyję. Japońska agencja prasowa Kyodo informowała, że po ataku polityk był nieprzytomny. BBC z kolei podało, że pierwszy ze strzałów był niecelny, a drugi trafił byłego szefa japońskiego rządu od tyłu.

NHK - powołując się na ratowników - przekazał, że były szef japońskiego rządu trafił do szpitala "bez oznak życia". Media podawały informację, że były premier krwawił.

Agencja Reutera - powołując się na informacje lokalnych mediów - przekazała, że tuż przed tym, jak były premier upadł, słychać było dwa strzały z broni palnej. Podejrzany mężczyzna, mieszkaniec Nary w wieku 41 lat, został zatrzymany. Zamachowiec został zidentyfikowany jako Tetsuya Yamagami. Policja, po tym jak potwierdzono już śmierć byłego premiera, podała że zatrzymany odpowiadał "spokojnie" i "bez emocji" na zadawane mu pytania. Dodano, że przyznał się do oddania strzałów. Opisano też, że trwa przeszukiwanie mieszkania napastnika. Znaleziono już między innymi kilka kolejnych sztuk broni. Funkcjonariusze zapowiedzieli, że sprawdzą, czy ochrona podjęła na wiecu odpowiednie, zapewniające bezpieczeństwo działania.

Według informacji podanych przez publicznego japońskiego nadawcę NHK do zamachu użyto broni nieprofesjonalnej, domowej produkcji. W Japonii rzadko dochodzi do aktów przemocy z wykorzystaniem broni palnej, która jest w tym kraju ściśle regulowana.

Kim był Shinzo Abe

Shinzo Abe urodził się we wpływowej politycznej rodzinie 21 września 1954 roku w Tokio. Jego dziadek pełnili funkcję szefa rządu (1957-1960), ojciec natomiast był ministrem handlu zagranicznego i przemysłu (1981-1982) oraz ministrem spraw zagranicznych (1982-1986). Shintaro Abe zmarł - podobnie jak jego syn teraz - w wieku 67 lat.

Abe ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Seikei w Musashino. Do Izby Reprezentantów (niższej izby parlamentu Japonii) został wybrany w 1993 roku, w wieku 38 lat. Był premierem Japonii w latach 2006-2007, a później w latach 2012-2020 i w tym czasie pełnił również rolę przewodniczącego Partii Liberalno-Demokratycznej. Funkcję szefa japońskiego rządu sprawował najdłużej w historii kraju.

28 sierpnia 2020 roku ogłosił, że z powodów zdrowotnych rezygnuje ze stanowiska premiera. Jego następcą został Yoshihide Suga, który sprawował urząd nieco ponad rok. Od października 2021 premierem jest Fumio Kishida.

Przez ten czas Abe nie usunął się w polityczny cień. W ciągu tych dwóch lat wykazywał się aktywnością i regularnie pojawiał się w mediach, komentując bieżące sprawy. W Narze pojawił się, aby wesprzeć kandydatów Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP) przed niedzielnymi wyborami. Potem planował udać się do Kioto, a następnie do prefektury Saitama.

Abe przeprowadził w swoim kraju zdecydowane reformy, aby zakończyć trwającą niemal dwie dekady okres stagflacji (stagnacji gospodarczej połączonej z deflacją). Stały spadek poziomu cen skutkował wtedy między innymi zmniejszoną opłacalnością produkcji i w efekcie recesją gospodarki. Rząd postanowił rozruszać gospodarkę, zwiększając wydatki, drukując pieniądze i wprowadzając reformy strukturalne między innymi na rynku pracy. Taka polityka rządu nazwana została - od nazwiska byłego już premiera - Abenomiką.

Do zamachu na byłego japońskiego premiera doszło w miejscowości Nara

Były premier chciał także poprawić sytuację w kwestii dyskryminacji kobiet w Japonii. W trakcie jego rządów spopularyzowano określenie "womenomics" - wzięte od tytułu książki o roli kobiet w biznesie, czyli kobietonomii, mające podkreślać kluczowe znaczenie aktywizacji zawodowej kobiet w pokonaniu japońskiego kryzysu gospodarczego. Abe jednak poległ na tym froncie - za jego rządów - w rankingu równouprawnienia tworzonym przez World Economic Forum - Japonia spadła z 98. na 114. miejsce. Abe przyczynił się mimo to do wzrostu aktywności zawodowej Japonek, choć dotyczyło to w znacznej większości prac nisko opłacanych lub dorywczych.

Abe utrzymywał bliskie relacje z Waszyngtonem, zwłaszcza z byłym prezydentem Donaldem Trumpem.

Ludzie oglądają wiadomości o zamachu na byłego premiera Japonii Shinzo AbePAP/EPA/YONHAP

Autorka/Autor:asty, akw//now

Źródło: Reuters, BBC, NHK

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images North America

Tagi:
Raporty: