Separatyści w Doniecku: oddamy budynki, jeśli "oczyszczą" Majdan w Kijowie

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Prorosyjscy separatyści okupujący budynki lokalnych władz w Doniecku oznajmili, że nie opuszczą zajmowanych miejsc, dopóki wspierający nowy ukraiński rząd proeuropejscy demonstranci nie opuszczą Majdanu Niepodległości w Kijowie.

Wcześniej podczas rozmów szefów dyplomacji Rosji, Ukrainy, USA i Unii wezwano do rozbrojenia nielegalnych zbrojnych grup i do zwrotu okupowanych gmachów na Ukrainie. O zwrot budynków właścicielom zaapelował minister spraw zagranicznych Rosji. - Jeśli ten apel dotyczy wszystkich placów i budynków publicznych, to myślę, że powinno zacząć się od oczyszczenia Majdanu w Kijowie. Zobaczymy najpierw co tam zrobią, nim podejmiemy jakieś decyzje tutaj - powiedział przywódca protestujących w Doniecku Aleksandr Zacharczenko. Proeuropejscy protestujący, którzy pomogli obalić prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza pozostają na barykadach w centrum Kijowa. Wielu z nich utrzymuje, że pozostanie tam aż do satysfakcjonującego wyniku wyborów prezydenckich, zaplanowanych na 25 maja.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło//gak/kwoj / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP