Bośniak skazany za zbrodnię wojenną. Z jego rozkazu zginęło 27 cywilów

Świat


Bośniak Enver Buza został skazany przez sąd w Sarajewie na 12 lat więzienia. Sąd uznał go winnym wydania rozkazu ataku na wieś Uzdol we wrześniu 1993 roku w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie. W wyniku tego ataku zginęło 27 cywilów.

72-letni obecnie Enver Buza był dowódcą samodzielnego batalionu Prozor, wchodzącego w skład armii bośniackiej. Sąd ustalił, że 14 września 1993 roku wydał rozkaz ataku na wieś Uzdol koło miasta Prozor podczas bośniackiej ofensywy przeciw Chorwatom.

"Ofiarami byli cywile, którzy nie brali udziału w działaniach bojowych"

W ataku zginęło 27 cywilów narodowości chorwackiej. Najmłodsza z ofiar miała 10 lat.

- Ustalono, że atak został przeprowadzony przez jednostki samodzielnego batalionu pod dowództwem Buzy, a także przez część oddziału policji, która również dowodzona była przez oskarżonego. Jedyny wniosek sądu jest taki, że ofiarami byli cywile, którzy nie brali udziału w działaniach bojowych - wskazała w uzasadnieniu wyroku sędzia Żeljka Marenić.

Sąd stwierdził też, iż Buza był obecny "w pobliżu miejsca zbrodni, obserwując bieg wydarzeń i wydając rozkazy" oraz że "nie ukarał sprawców masakry, chociaż był jej świadom".

Skazany nie przyznał się do winy.

Wojna w Bośni i Hercegowinie

Chorwaci w Bośni i Hercegowinie przez większą część wojny z lat 1992-1995 byli sojusznikami Bośniaków w walce z siłami serbskimi. Jednak zdominowane przez Bośniaków siły rządowe od kwietnia 1993 roku walczyły ze wspieranymi militarnie i politycznie przez Zagrzeb bośniackimi Chorwatami aż do marca 1994 r., gdy ogłoszono zawieszenie broni i podpisano w Waszyngtonie porozumienie, na mocy którego utworzono federację muzułmańsko-chorwacką w Bośni i Hercegowinie.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP