Rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 29 lutego

Źródło:
PAP, TVN24
Adele - nagranie archiwalne
Adele - nagranie archiwalne Reuters Archive
wideo 2/2
Adele - nagranie archiwalne Reuters Archive

Prezydent USA Joe Biden odbył rutynowe badania lekarskie. Dariusz Joński zapowiedział konfrontację między prokuratorkami Ewą Wrzosek i Edytą Dudzińska. Adele odwołała dziesięć koncertów. Na wodach francuskich kanału La Manche doszło do wypadku łodzi z migrantami. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 29 lutego.

1. Zapowiedź wniosku o konfrontację prokuratorek

Edyta Dudzińska stanęła przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. To prokurator, która w kwietniu 2020 roku umorzyła postępowanie w sprawie wyborów kopertowych zaledwie trzy godziny po tym, jak wszczęła je prokurator Ewa Wrzosek.

Prokurator tuż przed rozpoczęciem zeznań oskarżyła Dariusza Jońskiego o wygłoszenie nieprawdziwych stwierdzeń w jednym z wywiadów. Następnie przewodniczący komisji śledczej został wyłączony z przesłuchania.

Przesłuchanie Dudzińskiej trwało ponad dwie godziny. Po jego zakończeniu głos zabrał Joński. - W związku z tymi informacjami, które mogliśmy dzisiaj usłyszeć, będę wnioskował w najbliższym czasie o przeprowadzenie konfrontacji między panią prokurator Wrzosek a prokurator Edytą Dudzińską - poinformował.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wniosek o konfrontację prokuratorek. Dudzińska zeznawała przed komisją w sprawie wyborów kopertowych

2. Biden po badaniach

Prezydent USA Joe Biden odbył rutynowe badania lekarskie w szpitalu wojskowym Walter Reed w stanie Maryland. - Wszystko jest w porządku - przekazał dziennikarzom po badaniach. Zapytany, czy jest coś, czym Amerykanie powinni się niepokoić, Biden zażartował na temat swojego wieku. - No cóż, lekarze uważają, że wyglądam za młodo - powiedział.

Lekarz Bidena Kevin O'Connor napisał w oświadczeniu, że "aktualne uwarunkowania medyczne pozostają stabilne i dobrze kontrolowane". "Obejmują bezdech obturacyjny, migotanie przedsionków z prawidłową reakcją komór, hiperlipidemię, refluks żołądkowo-przełykowy, alergie sezonowe, zapalenie stawów kręgosłupa i obwodową neuropatię czuciową stóp. W tym celu bierze trzy powszechnie stosowane leki na receptę i trzy powszechnie stosowane leki dostępne bez recepty" - przekazał w oświadczeniu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Joe Biden po badaniach lekarskich. "Uważają, ze wyglądam za młodo"

3. Akcja ratunkowa na kanale La Manche

Jedna osoba nie żyje, a dwie zaginęły po wypadku łodzi na wodach francuskich kanału La Manche. Tylko w środę uratowano tam 180 osób. Według francuskiego urzędu morskiego w łodzi dryfującej u wybrzeży Francji znajdowało się 50 migrantów. Osoby na pokładzie przekazały ratownikom, że trzy inne wypadły za burtę.

Francuska prefektura morska potwierdziła, że ​​z wody wydobyto jedną osobę, jednak podjęta reanimacja nie przyniosła skutku. Dwóch innych osób nie udało się odnaleźć. Pozostali pasażerowie na pokładzie zostali zabrani w bezpieczne miejsce. W akcję włączono dwa francuskie okręty i śmigłowiec.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Akcja ratunkowa na kanale La Manche

4. Zmarł Richard Lewis

Richard Lewis, amerykański komik i aktor zmarł w wieku 76 lat. Artysta przyznał w 2023 roku, że cierpi na chorobę Parkinsona, przez co rezygnuje ze sceny standupowej. Mimo to wystąpił w emitowanym obecnie dwunastym sezonie serialu "Pohamuj entuzjazm" ("Curb Your Enthusiasm").

Według jego agenta, Jeffa Abrahama z Jonas Public Relations, artysta zmarł w swoim domu w Los Angeles zeszłej nocy, po zawale serca. "Jego żona Joyce Lapinsky dziękuje wszystkim za przekazywane wyrazy miłości, przyjaźni i wsparcia i prosi o uszanowanie prywatności" - przekazał Abraham w oświadczeniu, cytowanym przez "Guardian".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmarł Richard Lewis, gwiazda amerykańskiej komedii

5. Scholz i Macron w ogniu krytyki

Niemiecki "Spiegel" ocenił, że w obliczu przechodzenia Ukrainy do defensywy Niemcy i Francja powinny wykazać się przywództwem, a zamiast tego Olaf Scholz i Emmanuel Macron rywalizują ze sobą. "To epokowa porażka, za którą odpowiedzialni są przede wszystkim dwaj mężczyźni" - ocenił internetowy portal tygodnika.

Obaj lubią prezentować się jako siła napędowa Europy, ale przez próżność i rywalizację nie widzą szkód, jakie jej wyrządzają. Stosunki niemiecko-francuskie są w rozsypce, a wszystko to dzieje się na kilka miesięcy przed wyborami europejskimi, które może wygrać skrajna prawica - zaznacza "Spiegel".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Spiegel" krytykuje Scholza i Macrona. "Epokowa porażka, za którą odpowiedzialni są przede wszystkim dwa mężczyźni"

6. Niepokojący komunikat Adele

Adele poinformowała o odwołaniu dziesięciu występów zaplanowanych na marzec w ramach serii jej koncertów w Caesars Palace Colosseum w Las Vegas. "Muszę zrobić przerwę" - przekazała w mediach społecznościowych artystka. Jak wyjaśniła, jest ona konieczna ze względu na jej problemy ze zdrowiem.

Piosenkarka nie sprecyzowała, co dokładnie jej dolega. W treści internetowego wpisu przekazała jednak, że jej zmagania z chorobą rozpoczęły się na początku listopada ubiegłego roku. Od tego czasu nie udało się jej powrócić do pełnego zdrowia, co niestety odbija się na jej głosie. "I tak, zgodnie z zaleceniami lekarza, nie mam innego wyjścia, jak tylko odpocząć" - dodała Adele.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Adele zawiesza występy. Chodzi o stan zdrowia

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images