Świat

Syria potępia ataki tureckiego lotnictwa na Kurdów

Świat


Rząd Syrii potępił sobotnie ataki tureckiego lotnictwa na kontrolowany przez Kurdów rejon Afrin w prowincji Aleppo. Damaszek twierdzi - wbrew informacjom Ankary - że nie został poinformowany o tej operacji.

"Damaszek zdecydowanie potępia tę brutalną agresję turecką w Afrinie, który jest nieodłączną częścią ziemi syryjskiej" - cytują państwowe media syryjskie źródła w tamtejszym Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu powiedział w sobotę w wywiadzie telewizyjnym, że Turcja wysłała pisemne oświadczenie do rządu syryjskiego w sprawie ofensywy w Afrinie.

Są pierwsi ranni

Armia turecka zapewnia, że Turcja szanuje integralność terytorialną Syrii i że ofensywa jest wymierzona przeciwko "terrorystom", ich kryjówkom i składom broni oraz że dokłada się wszelkich starań, by nie ucierpiała ludność cywilna. Kurdowie w Afrinie twierdzą, że samoloty tureckie atakują także dzielnice mieszkalne i że są już pierwsi ranni.

Władze Syrii ostrzegały w ostatnich dniach, iż zapowiadana przez Ankarę operacja wojsk tureckich w regionie Afrin zostanie uznana za akt agresji. Reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada oświadczył, że tureckie samoloty przeprowadzające ataki na terytorium Syrii będą zestrzeliwane.

Autor: kw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: