Liderzy UE rozpoczęli konsultacje ws. kryzysu zadłużenia w Grecji. W "miniszczycie" w Cannes uczestniczy m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Spotkanie odbywa się dzień przed rozpoczęciem dwudniowego szczytu G20.
"Miniszczyt" został zwołany po niespodziewanej zapowiedzi greckiego premiera Jeorjosa Papandreu dotyczącej przeprowadzenia referendum w sprawie drugiego pakietu pomocy dla Aten.
Referendum przed świętami?
W rozmowach oprócz Merkel i Sarkozy'ego biorą udział m.in.: szef eurogrupy Jean-Claude Juncker, szefowie KE i Rady Europejskiej Jose Barroso i Herman Van Rompuy, dyrektor generalna Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Wieczorem (około godz. 20:30) dołączyć ma do nich premier Papandreu oraz minister finansów Grecji Ewangelos Wenizelos.
Według źródeł, na które powołuje się AFP, partnerzy Grecji chcą, aby kontrowersyjne referendum odbyło się jak najszybciej, jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Domagają się też, by dotyczyło ono jedynie przynależności kraju do strefy euro.
Papandreu chce zapytać Greków
W poniedziałek Papandreu zapowiedział referendum ws. drugiego programu pomocy UE i MFW dla Grecji, co wywołało krytykę wielu polityków w UE. Greckie "nie" mogłoby oznaczać upadłość kraju, zaprzepaszczenie wszystkich prób ratowania Grecji i destabilizację strefy euro o dalekosiężnych skutkach - ostrzegają analitycy.
W ramach drugiego pakietu Grecja miałaby otrzymać 130 mld euro od eurolandu i MFW, z czego 30 mld to gwarancje dla inwestorów, zachęcające ich do wymiany obligacji greckich na papiery o połowę niższej wartości. Na szczycie strefy euro 27 października uzgodniono również redukcję długu Grecji o 100 mld euro z 50-procentowymi stratami dla posiadaczy greckich obligacji. W zamian kraj ma przyjąć daleko idący program oszczędności, który budzi masowy sprzeciw obywateli. Według sondaży około 60 proc. Greków odrzuca plany reform.
Źródło: PAP