TVN24 | Świat

Rumunia zaniepokojona rosyjskimi manewrami na Morzu Czarnym

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym
Reuters ArchiveRosyjskie okręty na Morzu Czarnym

Minister spraw zagranicznych Rumunii Bogdan Aurescu wyraził zaniepokojenie rosyjskimi manewrami na Morzu Czarnym.

W trakcie wtorkowego spotkania w Bukareszcie z ministrem Zbigniewem Rauem minister spraw zagranicznych Rumunii Bogdan Aurescu oświadczył, że zarówno Rumunia, jak i Polska są zaniepokojone "groźnym rozmieszczeniem sił rosyjskich w pobliżu Ukrainy i Morza Czarnego".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Aurescu ocenił także, że konieczne jest zwiększenie obecności militarnej NATO na Morzu Czarnym. Powiedział, że obecnie mamy do czynienia z "niepokojącymi wydarzeniami" w zakresie bezpieczeństwa regionalnego, zarówno na Morzu Czarnym, jak i na granicy polsko-białoruskiej.

Na początku listopada Rumunia i Ukraina oskarżyły Rosję o militaryzację Morza Czarnego i zwróciły się do NATO o zintensyfikowanie obecności wojsk sojuszniczych na morzu. Aurescu rozmawiał na ten temat bezpośrednio z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Rosyjskie okręty na Morzu CzarnymReuters Archive

Szef rumuńskiego MSZ powiedział wówczas, że wojska sojusznicze w Europie nie są rozmieszczone równomiernie. Wojska wschodniej flanki NATO są skupione na północy, podczas gdy ich obecność jest potrzebna także na południu – pisze portal Universul. Jak dodaje, w połowie listopada Rosjanie poinformowali o zwiększeniu obecności okrętów bojowych należących do NATO na Morzu Czarnym.

Rosja ma dostęp do Morza Czarnego między innymi poprzez Krym, który nielegalnie zaanektowała w 2014 roku. Wybrzeże czarnomorskie mają też trzy państwa należące do NATO: Rumunia, Bułgaria i Turcja - oraz dwa państwa nienależące do Sojuszu: Gruzja i Ukraina.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Tagi:
Raporty: