Rozmowy w Stambule ws. odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

W Stambule udało się zrobić "istotny krok naprzód" w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne – poinformował w środę sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że w kolejnych dniach będą uzgadniane szczegóły porozumienia.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w środę, po spotkaniu delegacji wojskowych Turcji, Ukrainy i Rosji w Stambule, że udało się zrobić "istotny krok naprzód" w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne.

- Mamy nadzieję, że kolejne kroki pozwolą nam osiągnąć formalne porozumienie - dodał Guterres, ale zastrzegł, że konieczne są jeszcze "prace techniczne, by zmaterializować postępy" osiągnięte podczas środowych negocjacji.

Optymistycznie na temat rozmów wypowiedział się również prezydent Ukrainy. – Delegacja ukraińska poinformowała mnie o postępach. W najbliższych dniach uzgodnimy szczegóły z sekretarzem generalnym ONZ – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Zgoda na utworzenie centrum koordynacji

Turecki minister obrony Hulusi Akar wyjaśnił w komunikacie, że porozumienie, jakie udało się osiągnąć w Stambule, to zgoda na utworzenie centrum koordynacji, które zagwarantuje bezpieczne szlaki transportu zboża.

"Jego zadaniem będzie prowadzenie ogólnego monitoringu i koordynacji bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym" – napisał na Twitterze szef sztabu Zełenskiego, Andrij Jermak.

Strony porozumienia zgodziły się wspólnie patrolować zatoki i kontrolować zboże, a formalna umowa zostanie podpisana w przyszłym tygodniu, gdy delegacje spotkają się ponownie - głosi komunikat Akara.

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, przewożonego głównie drogą morską. Miliony ton ziarna są obecnie składowane w portach na wybrzeżu Morza Czarnego, blokowanych przez rosyjskie okręty.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Elena Larina / Shutterstock

Tagi:
Raporty: