Profesor Adam Daniel Rotfeld został wybrany do "Grupy Mędrców" NATO. Będą oni odpowiedzialni za przygotowanie nowej koncepcji strategicznej Sojuszu. - To duży sukces dla Polski - powiedział TVN24 stały przedstawiciel Polski przy NATO Bogusław Winid.
"Grupa Mędrców"
Skład grupy ustalił w pierwszym dniu swojego urzędowania nowy Sekretarz Generalny NATO - Anders Fogh Rassmusen. Od przyszłego miesiąca "mędrcy" rozpoczną prace nad dokumentem przedstawiającym priorytety strategiczne Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Jej szefem zostanie była Sekretarz Stanu USA Madeleine Albright. W grupie 12 mędrców znalazł się profesor Adam Daniel Rotfeld - wieloletni dyplomata i były szef polskiego MSZ. W ten sposób doceniono m.in. jego wkład w opracowanie "Deklaracji o Bezpieczeństwie Sojuszu" przyjętej podczas jubileuszowego szczytu NATO w Strasburgu i Kehl w kwietniu.
Dobry dzień dla polskiej dyplomacji
Jest to dla nas bardzo duży sukces. Oczywiście dla ministra Rotfelda przede wszystkim, ale i dla Polski. stały przedstawiciel Polski przy NATO Bogusław Winid
- Jest to dla nas bardzo duży sukces. Oczywiście dla ministra Rotfelda przede wszystkim, ale i dla Polski – powiedział stały przedstawiciel Polski przy NATO Bogusław Winid TVN24. Dyplomata zdradził, że powstanie "Grupy Mędrców" to jedna z decyzji podjętych podczas szczytu Sojuszu w Strasburgu.
Nie wszyscy członkami NATO będą mieli w tej grupie swojego przedstawiciela. - Nowy sekretarz generalny zabiegał, żeby byłą równowaga między dużymi, średnimi i małymi członkami Sojuszu - powiedział Winid.
Dodał, że poprzednia konstytucja dotycząca działania Sojuszu pochodzi z 1999 roku, a od tego czasu zmieniło się bardzo wiele. - Chociażby atak Al-Kaidy (na Amerykę - red.), Irak, Afganistan, piraci, tysiące rzeczy tysiące rzeczy uległo zmianie, więc po prostu musimy dostosować najważniejszy dokument Sojuszu do nowej rzeczywistości - podkreślił.
Winid zaznaczył, że minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski bardzo zabiegał o nominację dla prof. Rotfelda. - Tutaj to osobiste zaangażowanie ministra Sikorskiego bardzo przyczyniło się do tego, że możemy wspólnie gratulować i cieszyć się z profesorem Rotfeldem.
Silny głos Europy Wschodniej
Udział przedstawicieli Polski oraz Łotwy w pracach nad Koncepcją Strategiczną zapewnia silny głos Europy Środkowo-Wschodniej w procesie wytyczania nowych kierunków rozwoju i reformy NATO.
Polska jako państwo aktywnie działające na forum Sojuszu posiada skonkretyzowane postulaty zmierzające do dostosowania organizacji do wyzwań i zagrożeń XXI wieku. Intencją Polski jest również zaakcentowanie roli regionu w polityce euroatlantyckiej.
Finisz w przyszłym roku
Dyskusje nad dokumentem będą odbywały się podczas seminariów i konsultacji ze stolicami poszczególnych państw członkowskich. Wiosną 2010 r. Grupa przedstawi ostateczny raport z prac, który stanie się podstawą negocjacji międzyrządowych.
Przewiduje się, iż nowa Koncepcja Strategiczna ujrzy światło dzienne podczas szczytu NATO jesienią 2010 r. i zastąpi aktualnie obowiązujący dokument przyjęty w 1999 r.
Mędrzec po raz drugi
Urodzony w 1938 roku Adam Rotfeld ukończył Wydział Dyplomatyczno-Konsularny Szkoły Głównej Służby Zagranicznej w Warszawie. Doktorat z prawa zrobił na Uniwersytecie Jagiellońskim, a profesorem nauk humanistycznych został w 2001 roku.
5 stycznia 2005, po objęciu urzędu marszałka Sejmu przez Włodzimierza Cimoszewicza, przejął po nim stanowisko ministra spraw zagranicznych. Sprawował tę funkcję do 31 października 2005.
Profesor został doceniony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W 2006 został przez Sekretarza Generalnego ONZ powołany na członka, a w 2008 na przewodniczącego Kolegium Doradczego Sekretarza Generalnego ONZ do spraw Rozbrojenia. W styczniu 2008 mianowano go współprzewodniczącym Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych.
Prof. Rotfeld pracował już w "grupie mędrców", która przygotowała projekt Deklaracji o Bezpieczeństwie Sojuszu na jubileuszowy kwietniowy szczyt NATO. Przywódcy Sojuszu zapowiedzieli w niej rozpoczęcie prac nad nową koncepcją strategiczną, by dostosować NATO do nowych wyzwań, takich jak terroryzm, rozprzestrzenianie broni masowego rażenia czy cyberataki.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24