Świat

Rosyjskie samoloty nad Bałtykiem. Myśliwce NATO poderwane kilkanaście razy

Świat


Myśliwce NATO chroniące przestrzeń powietrznej państw bałtyckich w ubiegłym tygodniu 14 razy startowały w celu rozpoznania 24 rosyjskich samolotów wojskowych przelatujących nad Morzem Bałtyckim - podało w poniedziałek litewskie ministerstwo obrony.

Zazwyczaj w ciągu tygodnia w trybie alarmowym maszyny startują kilkakrotnie. Większa ilość lotów związana była między innymi z odbywającymi się w piątek ćwiczeniami w obwodzie kaliningradzkim.

Węgrzy, Hiszpanie i Brytyjczycy w ochronie nieba

Najczęściej przechwytywane były bombowce Su-24 i myśliwce Su-27, a także samoloty transportowe An-26, morskie samoloty patrolowe Ił-38 i samoloty wczesnego ostrzegania A-50.

Przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii chronią obecnie stacjonujący w litewskiej bazie w Szawlach Węgrzy z myśliwcami JAS-39, których wspierają Hiszpanie z F-18, a także Brytyjczycy z myśliwcami Eurofighter Typhoon w estońskiej bazie Amari.

Misja Baltic Air Policing trwa od 2004 roku. Trzy kraje bałtyckie wstąpiły wtedy do NATO, a ponieważ nie dysponują własnymi samolotami myśliwskimi, Sojusz postanowił zagwarantować ochronę ich przestrzeni powietrznej. Myśliwce NATO stacjonują od tamtej pory w Szawlach, a w 2014 roku misję wzmocniono, włączając do niej bazę w Amari.

Rosyjskie bombowce i myśliwce przechwycone w pobliżu AlaskiNORAD/ USNORTHCOM PA

Autor: asty / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0)/Alexander Mishin