W Syrii walczyły setki rosyjskich generałów. "Bezcenne doświadczenie bojowe"


Z najnowszych danych, przedstawionych przez resort obrony Rosji wynika, że od 2015 roku w Syrii walczyły 63 tysiące rosyjskich wojskowych, w tym 434 generałów i ponad 25 tysięcy oficerów. Pod koniec ubiegłego roku informowano o 48 tysiącach walczących.

Po rozpoczęciu operacji we wrześniu 2015 roku rosyjskie Ministerstwo Obrony nie ujawniało danych dotyczących liczby walczących w Syrii Rosjan.

"Bezcenne doświadczenie bojowe"

W grudniu 2017 roku minister obrony Siergiej Szojgu po raz pierwszy oficjalnie oznajmił, że w Syrii "bezcenne doświadczenie bojowe" zdobyło ponad 48 tysięcy służących w rosyjskiej armii.

W wyniku nalotów przeprowadzonych przez siły rosyjskie, jak podał resort, zginęło ponad 86 tysięcy bojowników, w tym 830 dowódców, oraz zniszczono ponad 120 tysięcy obiektów terrorystów.

Dodano, że około 90 procent rosyjskich pilotów wojskowych latało w Syrii, a podczas operacji testowano najnowszą broń, w tym myśliwce i pociski manewrujące.

Rosyjski bombowiec Su-24 w syryjskiej muhafazie LatakiaWikipedia (CC BY 4.0)

Moskwa wspiera Asada

Rosja od września 2015 roku wspomaga operacje syryjskich sił rządowych przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu (IS) oraz innym rebeliantom, walczącym z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

Autor: momo//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: en.kremlin.ru

Pozostałe wiadomości