Rosyjskie bombowce u granic USA. "To pierwsze od wielu lat takie zdarzenie w tym rejonie"

Do akcji ruszyły amerykańskie samoloty F-22U.S. Air Force | TSgt Ben Bloker

Amerykańskie samoloty bojowe przechwyciły w pobliżu Alaski sześć rosyjskich maszyn wojskowych - poinformowała w piątek agencja AFP, powołując się na amerykańskie władze.

Dwa rosyjskie myśliwce MIG-35 w towarzystwie dwóch samolotów-cystern i dwóch bombowców wleciały w pobliżu Alaski w strefę buforową przed amerykańską przestrzenią powietrzną, nie naruszając jednak tej ostatniej. Nie doszło do żadnego incydentu, a rosyjskie maszyny opuściły obszar w pobliżu Alaski. - To pierwsze od wielu lat takie zdarzenie na tym rejonie - powiedział agencji AFP pragnący zachować anonimowość przedstawiciel sił zbrojnych USA.

Niedźwiedzie nad Kanadą

Jak z kolei podaje agencja Reutera w czwartek rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu Tu-95 oznaczenie NATO "Bear", czyli niedźwiedź, zostały przechwycone po wleceniu w strefę buforową nad kanadyjską strefą powietrzną.

Rzecznik NORAD (Dowództwa Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej) John Cornelio przypomniał, że w ostatnich latach doszło do ponad pięćdziesięciu takich przechwyceń. - Nie traktujemy tego incydentu jako zagrożenia - dodał.

Autor: dln/kka / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air Force | TSgt Ben Bloker